hero
GyártásTrend

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 2 perc
1 tonna biodízellel akár 3 tonna szén-dioxid kibocsátás spórolható meg

Augusztus 10-én volt a biodízel világnapja. A biodízel egy megújuló energiahordozó, amelyet növényi olajokból, állati zsírokból, használt sütőolajból vagy épp egyéb maradék és hulladék eredetű anyagokból állítanak elő. A MOL-csoport frissített SHAPE TOMORROW elnevezésű hosszú távú stratégiája nagyobb hangsúlyt fektet a megújuló üzemanyagokra. A körforgásos gazdaság bekapcsolása fokozza a bio- és hulladék anyagáramok hozzájárulását a termeléshez. Ezek használatával nemcsak a légkörbe jutó szén-dioxid mennyisége csökken, hanem a bekevert komponens mennyiségének arányában enyhül a közlekedés, és ezen keresztül a gazdaság kőolajfüggősége is. 

A MOL-csoport jelenleg kilenc országot lát el olyan üzemanyaggal, amelyben a fenntarthatósági célkitűzéseinek, valamint különböző jogszabályi előírásoknak megfelelően főként biodízelt vagy bioetanolt, de adott esetben egyéb megújuló eredetű anyagokat is kever, több százezer tonna mennyiségben. 1 tonna biodízel mintegy 2-3 tonna szén-dioxidot takarít meg a fosszilis gázolajhoz képest.

A biodízel gyártásban 2008 óta van jelen a vállalat a Rossi Biofuel Zrt. résztulajdonosaként, amely mára évi több mint 200 000 tonna kapacitásával jelentősen megnövelte a Magyarországon előállított bioüzemanyagok mennyiségét. Ebből 50 000 tonna az ún. fejlett biodízel üzem kapacitása, amely rendkívül rugalmas a nyersanyagok tekintetében: a különböző típusú és eredetű zsíros hulladékok, például a használt étolajok, a (olaj- és) zsírfogók anyagainak, az állati zsiradékok vagy a növényi olajgyártásból származó maradékok feldolgozását is lehetővé teszi. Az így előállított biodízel az egyik legklímabarátabb üzemanyagnak számít.

2011 óta a használt konyhai zsiradékot le lehet adni a kijelölt MOL töltőállomásokon, amelyet szintén a Rossi Biofuelnél dolgoznak fel. A lakosság közreműködésével 2023 első félévéig mintegy 3 000 tonna használt sütőolaj gyűlt össze, majd a MOHU a koncesszió indulásával megtöbbszörözte ezt a mennyiséget: már 2023 második felében mintegy hatezer tonna használt sütőolajat gyűjtött össze. 2023 októberétől pedig minden hulladékudvaron le lehet adni a használt sütőolajat is. 

A közlemény szerint a Dunai Finomítóban 2020 óta állítanak elő fosszilis komponensekkel együtt feldolgozott biodízelt, melynek alapanyagai növényi olajok, használt étolajok és állati zsírok. Ezzel a megoldással változatlan minőség mellett növelhető a biokomponensek részaránya, évi 200 000 tonnával csökkentve a szén-dioxid kibocsátást. Így, miközben fenntarthatóbb üzemanyagot állítunk elő, a hulladék újrafeldolgozásával segítjük a körforgásos gazdaságot is.

2022-ben a Budapest Airporttal, a Wizz Airrel és a Repülőtéri Üzemanyag Kiszolgáló Kft.-vel együttműködve megkezdték a fenntartható repülőgép-üzemanyag (Sustainable Aviation Fuel, azaz SAF) kereskedelmi tesztelését is. A fenntartható repülőgép-üzemanyag egy új generációs repülőgép-üzemanyag, amely fenntartható módon előállított, megújuló hulladékokból és maradék nyersanyagokból készül.

Üzemanyag-fejlesztéseink és kereskedelmi együttműködéseink szorosan illeszkednek a MOL-csoport SHAPE TOMORROW elnevezésű hosszútávú vállalati stratégiájába, amely a körforgásos gazdaság beindítására épül. Olyan hulladékokat kezelünk alapanyagként és energiaforrásként, amelyek visszagyűjtés, hasznosítás és feldolgozás nélkül akár súlyos környezeti károkat is okozhatnak. A biodízel fontos szerepet játszik az okos energiaátmenetben, hiszen fenntarthatóbbá teszi a hagyományos üzemanyagokat, a technológia pedig új megoldásokat kínál a légi közlekedés számára is. Ugyanakkor a világ egyre növekvő energiaigénye miatt egyre változatosabb üzemanyag-portfolióra lesz szükség: a MOL a bioüzemanyagok mellett számos további technológiát tesztel, hogy egyre zöldebb energiával láthassa el a régiót” – mondta dr. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója.

A MOL idén áprilisban adta át a Dunai Finomítóban a Zöldhidrogén üzemet. Az ott termelt évi 1600 tonna zöld hidrogént a vállalat elsődlegesen saját hálózatában, az üzemanyaggyártás során használja fel, ezzel évente mintegy 25 000 tonnával csökkenti a finomító szén-dioxid-kibocsátását. A technológia bevezetésével a MOL-csoport fontos lépést tett a karbonsemleges ipari működés mellett a fenntartható mobilitás felé is.

A közlemény szerint a MOL-csoport további lehetőségeket is vizsgál a jövő üzemanyagainak megvalósítására. Többek közt a Szegedi Tudományegyetemmel együttműködve kutatják az e-fuel, vagyis a szintetikus üzemanyagok előállításának módszereit, pl. a nem biológiai eredetű megújuló repülőgép üzemanyag (szintetikus kerozin) előállítási lehetőségeit. 

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock