Célegyenesbe ért a CATL Debrecen akkumulátorcella-gyárának építése a város külterületén található Déli Ipari Parkban. A vállalat 2022-ben jelentette be, hogy második európai akkumulátorgyárát Magyarországon, Debrecenben építi fel, összesen 100 GWh éves termelési kapacitással. Mostanra a beruházás a finiséhez közeledik, az akkumulátorcella-gyár épülete elkészült, jelenleg az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak. Az első cellák 2025-ben készülnek el a gyárban, az eredeti terveknek megfelelően.
„Két és fél évvel ezelőtt jelentettük be, hogy Debrecenben építjük fel a CATL második európai gyártóegységét. Döntésünkben fontos szerepe volt annak, hogy a város elhelyezkedése és logisztikai adottságai kiválóak, emellett a Debrecenben és térségében működő oktatási intézmények által kínált magas színvonalú képzéseknek köszönhetően is optimális beruházási helyszín. Összességében Debrecen kiemelkedően jó feltételeket kínál a nemzetközi termelési és ellátási hálózatunk kiépítésének folytatáshoz, amelynek révén támogatni tudjuk az elektromos közlekedés európai terjedését.” – mondta el Jason Chen, a CATL európai működésért felelős ügyvezetője a társaság Debrecenben megrendezett sajtótájékoztatóján.

A CATL európai működésért felelős ügyvezetője kifejtette: a debreceni gyárban a legmodernebb, ipar 4.0 technológiát építik be, az üzem méretét és energiaigényét pedig sikerült a gyártási kapacitás csökkentése nélkül optimalizálni. A gyártás zárt rendszerben történik majd és a vállalat nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelmi monitoring rendszer kiépítésére és működtetésére. A vízfogyasztás csökkentése érdekében a CATL – a vállalat 2024 márciusi bejelentésének megfelelően – úgynevezett adiabatikus hűtőtornyokat működtet és szürkevizet használ majd a gyárban, mintegy 50 százalékkal redukálva ezzel a létesítmény vízigényét.
Az elmúlt hónapok fontos mérföldköve volt, hogy az ügyfelek igényeire reagálva a CATL szeptemberben megkezdte az akkumulátormodulok összeszerelését a Debrecen Déli Ipari Parkban épülő gyáregység mellett bérelt 60 ezer négyzetméteres csarnokban.
Fiatal tehetségek Debrecenbe vonzása
A CATL célja, hogy helyi munkavállalókat vonzzon debreceni üzemébe Debrecenből, a régióból és Magyarország más térségeiből. Jelenleg a vállalat harmadik toborzási kampánya zajlik, és a cég létszáma mostanra meghaladta a 400 főt. A helyi toborzás fokozása mellett 2025-ben kínai szakemberek is érkeznek a helyszínre az ipar 4.0. gyártási technológia telepítése céljából, valamint az ő feladatuk lesz majd a gépek működtetéséhez szükséges know-how átadása is a helyi munkatársaknak.
„Kiemelten fontos célunk, hogy a fiataloknak vonzó és inspiráló karrierutat, folyamatos képzési lehetőséget, valamint versenyképes fizetést kínáljunk. A CATL arra törekszik, hogy jó munkáltató és jó szomszéd legyen, bárhol is működtessen gyártóüzemet a világon. Ennek jegyében immár a harmadik sikeres toborzási kampányunkat folytatjuk, és ezzel a céllal támogattuk idén a város legikonikusabb rendezvényeit – a Debrecen Drive-ot, a Campus Fesztivált és a Virágkarnevált is, valamint részt veszünk a város adventi eseményén is. A jövőben is szeretnénk aktívan részt venni Debrecen kulturális és közösségi életében, és tovább erősíteni együttműködésünket az oktatási intézményekkel” – fejtette ki Sidló Noémi, a CATL Debrecen kommunikációs és PR vezetője.
A CATL Debrecen már 2024 februárjában stratégiai megállapodást kötött a Debreceni Szakképzési Centrummal a duális képzés elindításáról, majd júniusban hasonló partnerségi megállapodást írt alá a Miskolci Egyetemmel, ezt követően a sor a Debreceni Egyetemmel 2024 októberében kötött stratégiai megállapodás aláírásával folytatódott.
Forrás: CATL

