Mindezt úgy érték el, hogy megszüntették a fékrendszer és a fékpedál közötti mechanikus kapcsolatot, és pusztán elektromos jel kapcsolja ki-be a fékeket. A technológia súlyt és beépítési helyet takarít meg azáltal, hogy megszűnik a hidraulika – azaz a tömlők, tartályok, fékhengerek és vezérlőegységek – szükségessége. Ez különösen jó hír az elektromos járművek gyártóinak, amelyek a hatótávolság növeléséhez minél könnyebb szerkezeteket szeretnek használni.

A rendszer várhatóan az idei év utolsó negyedévében kerül forgalomba. A Bosch azt állítja, hogy már kaptak megrendeléseket az autógyártóktól, és arra számít, hogy 2030-ra világszerte több mint 5,5 millió járműben lesz a brake-by-wire rendszer.
A technológia két független hidraulikus fékműködtetőt - egy by-wire és egy ESP (elektronikus stabilitási program) működtetőt - tartalmaz. Ez az elrendezés megszünteti a hagyományos integrált szervofékrendszereknél szükséges redundanciát, amelyeknél a fékpedálhoz való mechanikus csatlakozásban meghibásodások léphetnek fel.

A másik nagy előnye a technológiának, hogy könnyebb a járművek jobb- és balkormányos változatainak gyártása, köszönhetően annak, hogy a fékműködtetők rugalmasan elhelyezhetők. Lehetőség nyílik olyan új fékpedál-koncepciók kidolgozására is, amelyeknek lényegesen kisebb az útja, ami teret enged az innovatív belső kialakításnak. Ráadásul meghibásodás esetén az ESP és a vezetékes fékműködtető egység egymástól függetlenül képes növelni a szükséges féknyomást mind a négy keréknél. Ennek oka, hogy az elektromos rendszer külön csatornáihoz vannak csatlakoztatva.
Borítókép: Bosch

