hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
A fotoszintetikus energia leszüretelése toronyház-elektródákkal
Brit kutatók különösen hatékony módszert találtak a cianobaktériumok által megtermelt erőforrások kisajátítására.

A tudomány már régóta tüzetesen vizsgálja, hogy a fotoszintetizáló baktériumok miként képesek a napfényt, a szén-dioxidot és a vizet energiává alakítani, és tanulmányok garmadája foglalkozik azzal is, hogy ezt az erőforrást emberi célokra miként lehet a legeffektívebben betakarítani.

Úgy néz ki, a Cambridge-i Egyetem egyik tudóscsapata kidolgozott egy új módszert, amellyel a kékmoszatok által megtermelt (zöld) energiát minden eddiginél magasabb hatékonysággal lehet leszüretelni.

A szakemberek a parányi élőlények számára kialakított és arányaiban módfelett magas „lakótömbökkel” tudtak áttörést elérni ezen a területen. Ezeket a blokkokat sűrűn összezsúfolt, 3D nyomtatott, fém-oxid nanorészecskékből álló elektródaoszlopok alkotják, amelyek a beléjük telepített cianobaktériumok által megtermelt fotoszintetikus energiát rendkívüli hatásfokkal képesek kisajátítani maguknak.

Forrás: Gabriella Bocchetti

A megközelítés egyik komoly erőssége, hogy a nyomtatási technika a legkülönbözőbb magasságú és alapterületű tömbök előállítására hasznosítható, és így a lehetséges alkalmazási területeinek száma is kimondottan magas.

„Meglepődtem, hogy ilyen értékeket sikerült produkálnunk – fogalmazott Dr Jenny Zhang, a kutatás vezetője. – Bár a [tudományos] prognózisokban hasonló számok már évek óta szerepelnek, ez az első alkalom, hogy kísérletben is igazolni tudtuk őket.”

A Cambridge-i csapat tanulmánya a Nature Materials nevű folyóirat hasábjain látta meg a napvilágot.

(Forrás: New Atlas)