hero
Myat Kornél

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 3 perc
A magyar szürkeállományba fektetnek

A DMG MORI HEITEC Digital Kft. a Külgazdasági és Külügyminisztériumban jelentette be új beruházását, amely keretében tovább bővítik a magas hozzáadott értékű hazai termelést. Egyre több magas hozzáadott értékkel bíró beruházás érkezik Magyarországra, amit jól mutat egyebek mellett az is, hogy a kutatás-fejlesztésre fordított összeg tavaly meghaladta az 1000 milliárd forintot - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közös sajtóeseményen, amelyre a GyártásTrend szerkesztősége is meghívást kapott. 

A vállalat közleményében ismertette: a DMG MORI HEITEC DIGITAL Kft. vegyesvállalatot 2020-ban alapította közösen a németországi DMG MORI AG piacvezető szerszámgépgyártó, valamint a HEITEC Hungary Kft. mérnöki szolgáltató cég azzal a céllal, hogy Magyarországon egy egyedi képességekkel rendelkező szoftverfejlesztő központot hozzon létre. A vállalat már több mint 120 főt foglalkoztat, 2022-ben árbevétele meghaladta a 3,5 milliárd forintot, amely túlnyomórészt magas hozzáadott értékű fejlesztői tevékenységből származik, 100 százalékos export aránnyal.

Várady Péter, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. ügyvezetője egy korábbi bejelentés alkalmával. Forrás: DMG MORI

A DMG MORI HEITEC Digital Kft. az elmúlt években egy integrált szerszámgépipari szoftverplatform kifejlesztésén dolgozott, amely platform a teljes gyártási életciklus - gyártástervezés, gyártásvezérlés, optimalizálás, gépállapot monitorozás, szervizelés - szoftveres támogatását a felhőbe helyezi.

Várady Péter, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. ügyvezetője kiemelte, a közreműködésükkel készülő szoftverek innovatív erejét mutatja, hogy a piacon már elérhető ISTOS gyártástervező és -ütemező szolgáltatással 2023 májusában elnyerték a budapesti "Ipar Napjai" szakmai kiállítás nagydíját. Munkájuk sikerét az is igazolja, hogy már a második alkalommal nyerik el a magyar állam K+F munkahelyteremtő támogatását - fűzte hozzá.

A „Hatékonyságnövelő üzleti modelleket támogató szoftveres megoldások és szolgáltatások fejlesztése ipari gyártórendszerekhez" K+F projektje keretében a DMG MORI HEITEC DIGITAL Kft. további 50 K+F munkahelyet teremt 2024 végéig - közölte a társaság.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a japán-német tulajdonú DMG MORI beruházásának bejelentésén arról számolt be, hogy a szerszámgépek gyártásával foglalkozó vállalat több mint négymilliárd forint értékű kutatás-fejlesztési projektjéhez az állam 870 millió forintos támogatást nyújt, így segítve ötven új munkahely létrejöttét a fővárosban. Ennek keretében a cég gyártástámogató szoftvert fejleszt, amellyel hatékonyabbá válhat a szerszámgépek működése.

Forrás: DMG MORI

Szijjártó Péter üdvözölte, hogy Németország és Japán mellett Magyarország a harmadik helyszín, ahol a DMG MORI kutatás-fejlesztési funkciót is kapott, ami szavai szerint megtisztelő. „Az elmúlt évek magyarországi fejlesztései nyomán ma már bátran elmondhatjuk, hogy a világ elitjéhez tartozó, legnagyobb, legismertebb, legerősebb nemzetközi vállalatok is elismerik a magyar emberek képzettségének, kreativitásának, szorgalmának, innovációs képzettségének magasabb fokát, ezáltal egyre több magas hozzáadott értékű, kutatás-fejlesztésre alapuló beruházást tudunk Magyarországra hozni" - húzta alá. 

Leszögezte, hogy ezt jól mutatja az is, hogy tavaly több mint 1000 milliárd forintot fordítottak kutatás-fejlesztésre, ami egy év alatt 15 százalékos bővülést jelent, és meghaladja a bruttó hazai termék (GDP) 1,6 százalékát. 

Majd hozzátette, hogy egy év alatt csaknem négyezerrel nőtt a kutatás-fejlesztési munkahelyek száma, ez mára meghaladja a 90 ezret.A miniszter ennek kapcsán kiemelte, hogy a kutatás-fejlesztési tevékenység Magyarországra vonzása a termelés hatékonyságának javítása szempontjából is lényeges, ez pedig összefügg a fenntarthatósággal és az ökológiai lábnyom csökkentésével is. 

Végül arra is kitért, hogy bár hazánk lakosságszámát illetően mindössze 95. a világranglistán, az export terén a 34. helyen áll globálisan. „Mindez mutatja azt, hogy a magyar kreativitás, hatékonyság, innovációs képesség jóval előrébb helyez minket az ilyen ranglistánkon, mint azt a mérete az országnak, vagy a lakosság mérete, vagy az erőnk tudná indokolni" - fogalmazott. Valamint rámutatott, hogy továbbra is a német vállalatok alkotják a legnagyobb beruházói közösséget Magyarországon, de a japán cégek is ott vannak az első tízben. "Ennek a kettőnek a kapcsolódása gazdasági szempontból Magyarország számára általában jó hírt szokott jelenteni" - mondta.

A borítókép illusztráció, forrás: DMG MORI