Németországnak világbajnokká kell válnia az elektromos autók gyártása terén, és az első országnak kell lennie, amely megvalósítja útjain az önvezető autós közlekedés lehetőségét – jelentette ki Peter Altmaier, német gazdasági miniszter. A tárcavezető szerint Németország célja nem az, hogy 2023-ra a világ legolcsóbb akkumulátorait állítsa elő, hanem, hogy a legjobbakat. Németországban 47 millió regisztrált autó van jelenleg, amelyek közül csak 83 000 teljesen elektromos jármű, és csak 17 400 töltőállomás van.

A dízelbotrány, az egyre szigorodó környezetvédelmi előírások, a fogyasztói és politikai elvárások, az egyre erősebb elektormobilitási verseny egyaránt arra kényszeríti a német autóipart, hogy egyre fokuszáltabban tegyenek az elektromos autózás elterjedéséért. A német autóipar az utóbbi években éles bírálatok középpontjába került, egyrészt, mert kiderült, hogy a legnagyobb autógyártók szinte kivétel nélkül érintettek a károsanyag-kibocsátási adatok manipulálásában, másrészt pedig azért, mert az ázsiai autógyártók tetemes előnyre tettek szert a villanyautók gyártása terén.
A politikai döntéshozók úgy gondolják, hogy a német autógyártóknak minden lehetőségük és technikai tudásuk megvan arra, hogy vezető helyre kerülhessen az elektromos autók piacán és ez az utolsó esély a német autógyártók számára. Válaszul a német autógyártók jelezték, hogy csak idén több mint egymillió SUV-ot értékesítettek, amelyeket mind belsőégésű motorok hajtanak. A nagy autógyárak vezetői meg vannak győződve arról, hogy amennyiben az állam nem működik közre kellő mértékben az elektromos autók elterjedésének felgyorsításában, a klímapolitikai célok aligha lesznek elérhetőek.
Altmaier a napokban az Egyesült Államokban fog tárgyalni, miután Donald Trump amerikai elnök vámokkal fenyegeti az európai, így a német autógyártókat is. A miniszter aláhúzza, hogy vámok kivetése mindenképpen munkahelyek megszűnésével jár, és az lesz a fő üzenete Washingtonban, hogy nagyon fontos, hogy a kereskedelmi kapcsolatokat ne terhelje semmilyen konfliktus.
