hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Még nagyobb hatékonyságú hidrogénmotort fejlesztenek

A Rolls-Royce új hidrogénégető motort fejleszt a kapcsolt hő- és villamosenergia-termelő rendszerekhez. 

A Rolls-Royce vezette konzorcium fenntartható tüzelőanyagokkal tenné klímabaráttá a kapcsolt hő- és villamosenergia-termelő rendszereket (CHP-ket). A német kormány által finanszírozott, 5 millió eurós Phoenix (Performance Hydrogen Engine for Industrial and X) projekt célja egy olyan nagy hatékonyságú prototípus kifejlesztése, amely zöld hidrogénnel képes szén-dioxid-semleges hőt és villamos energiát szolgáltatni. A kifejlesztendő egyedi alkatrészek közé tartozik a befecskendező rendszer, a dugattyúcsoport és a gyújtásrendszer, valamint egy teljesen új kenőanyag.

A Rolls-Royce új hidrogénmotort fejleszt. Fotó: Rolls-Royce

A Rolls-Royce már kifejlesztett egy olyan gázüzemű belsőégésű motort, amely képes hidrogént használni üzemanyagként. A Phoenix projekt azonban egy hatékonyabb hidrogénmotor technológiájának kifejlesztésére törekszik, amelyet az alapoktól kezdve kifejezetten a tiszta égésű üzemanyaghoz terveztek. A hároméves projekt támogatja Németország stratégiáját, amely szerint a bővülő megújulóenergia-portfólió időszakos jellegének kiegyenlítésére gáztüzelésű erőműveket használ, és a termelés felfutása során hidrogénnel keveri vagy helyettesíti azt.

A Rolls-Royce Power Systems koordinálja a Phoenixet, amelyben a Robert Bosch AG, a Müncheni Műszaki Egyetem, a MAHLE Konzern, a Fuchs Lubricants Germany GmbH és a Német Szövetségi Anyagkutató és Vizsgáló Intézet (BAM) is részt vesz. A konzorcium közölte, hogy a meglévő gázüzemű CHP-egységek képességeit kívánja megközelíteni, amelyek 2,5 MW körüli teljesítményre képesek.

Amint a zöld hidrogén elérhetősége széles körben biztosított lesz, a Phoenix projektben támogatott, nagy hatékonyságú hidrogénnel kapcsoltan működő erőművek technológiája készen áll a használatra, mondta a Rolls-Royce Power Systems üzletágának elnöke.

Forrás: The Engineer