A Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) szakemberei létrehoztak egy akkumulátort, amely 12 héten keresztül akár a benne elraktározott energia 92 százalékát is meg tudja őrizni. Az egység elméleti energiasűrűsége kilogrammonként 260 wattóra.
A speciális energiatároló egység olvadt sóelektrolitba merítve egy alumíniumanódot és egy nikkelkatódot tartalmaz.
Az elemet 180 °C-ra felmelegítve lehet feltölteni – az ionjai ugyanis csak ilyen körülmények között képesek átvándorolni az egyik elektródáról a másikra. Miután az akkumulátor ismét lehűl szobahőmérsékletűre, az elektrolit megszilárdul, és így csapdába ejti az elköltözött ionokat.

A tárolókapacitás növelése céljából az elektrolit egyébként még némi ként is tartalmaz, illetve az anód és a katód között egy üvegszálból készült szeparátor biztosít garanciát arra, hogy az olvasztás és megdermedés ismétlődő ciklusai során nem szenved törést a rendszer.
Az új akkumulátorban az energiatárolás költsége jelenleg kilowattóránként körülbelül 23 dollár, a nikkel ára azonban a jövőben nagy valószínűséggel jelentős növekedésnek fog indulni. A várható drágulás miatt a tudósok most azt vizsgálják, hogy a nikkelt nem lehet-e valamiképpen mondjuk vassal kiváltani, ilyen módon ugyanis az árat csaknem a negyedére le lehetne szorítani.
(Forrás: Futuroprossimo)
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock.

