hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 2 perc
Áramot termelnek nukleáris hulladékból

Vezető techcégnek épít privát atomerőműveket, most áramot termelne használt nukleáris fűtőelemekből egy amerikai vállalat.

Amikor idén áprilisban Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója – összeférhetetlenség miatt –lemondott az Oklo Inc., nukleáris technológiai vállalat igazgatótanácsának elnöki posztjáról, már régen készen voltak azok a tervek, amelyek az Oklo új beruházásáról, egy nukleáris fűtőelem-újrahasznosító létesítményről szóltak. Ezek a tervek most válhatnak valósággá, miután a vállalat bejelentette, hogy Tennessee államban, Oak Ridge-ben megépíti az ország első magántőke által finanszírozott, nukleáris újrahasznosító létesítményét. 

A használt fűtőelemekben rejlő energia potenciál modern újrahasznosítási eljárásokkal felszabadítható, és annak mértéke hatalmas. A rendelkezésre álló energia mennyisége megközelítőleg 1,3 billió hordó olajnak felel meg, ami ötszöröse Szaúd-Arábia hatalmas olajkészleteinek. Ha a kezdeményezés sikeres lesz, az nagy lépés lehet az Egyesült Államok tartós energiafüggetlenségének megteremtése felé. 

Az Oklo-projekt várható beruházási költsége 1,68 milliárd dollárra rúg, és több mint 800 munkahelyet teremt. Az új létesítmény a használt nukleáris fűtőelemeket átveszi, és a felhasználható anyagokat visszanyeri, hogy új fűtőelemeket állítson elő fejlett reaktorokhoz, mint például az Oklo saját, tervezett, Aurora nevű erőműve. 

A következő generációs nukleáris technológia forró téma az amerikai sajtóban. Magántőkéből most előszőr épülne ilyen újdonság. A technológiai cégek, amelyet áramigényes AI-nyelvi modelleket használnak, finanszírozhatják a magán atomerőműveket, és a nukleáris újra hasznosítókat. Utóbbi is nagy üzlet, hiszen az Egyesült Államokban jelenleg több mint 94 ezer tonna használt nukleáris fűtőelemet tárolnak az atomerőművek területén.

Az Oklo és a közüzemi Tennessee Valley Authority (TVA) egy olyan partnerséget fontolgat, amelynek keretében az Oklo újrahasznosítaná a TVA használt nukleáris üzemanyagát. Ez lenne az első alkalom, hogy egy amerikai közüzemi vállalat megvizsgálná a használt üzemanyagának tiszta villamos energiává történő átalakítását. Ez a megközelítés csökkentené a hulladékot, és egy régi terhet új erőforrássá alakítana.

Júliusban az Oklo partnerségre lépett a digitális infrastruktúra területén vezető Vertiv vállalattal is, hogy új energiaellátó és hűtőrendszert fejlesszenek ki nagy méretű adatközpontok számára.

Az együttműködés keretében a Vertiv hőkezelési technológiáját az Oklo tiszta energiatermelésével kombinálják, hogy integrált megoldást hozzanak létre.

Forrás: Interesting Engineering / Oklo

Borítókép: Stock Adobe