Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Áttörés: algával előzhetik meg az áttörést
Brit szakemberek természetes eredetű módszert találtak a nátrium alapú akkumulátorok megerősítésére.

Kiemelkedő teljesítményük és alacsony költségeik miatt nátrium-fém akkumulátorok (SMB-k) a jövő legígéretesebb energiatároló rendszerei közé tartoznak.

Sajnos, az ilyen elemek kifejlesztését jelentősen megnehezíti, hogy a dendritek kialakulása különösen intenzív méreteket ölt a nátriumelektródákon. A dendritek olyan csápszerű nyúlványok, amelyek kellően hosszúra nőve átszakíthatják az akkumulátorok elválasztó membránját (szeparátor), amivel akár rövidzárlatot is okozhatnak.

Jó hír, hogy a Bristoli Egyetem egyik tudóscsapata több brit oktatási intézménnyel közösen elhatározta, hogy leszámol ezzel a problémával, és még jobb, hogy szemlátomást ez sikerült is nekik. A szakemberek egész pontosan úgy tudtak megbirkózni a kihívással, hogy a szeparátort barnamoszatból származtatott, cellulóz nanoanyagokból állították elő.

A kép illusztráció (Forrás: Adobe Stock)

Amint arról az Advanced Materials folyóiratban megjelent, illetőleges tanulmány is beszámol, ezek az összetevők a penetráció megakadályozása mellett még az akkumulátor teljesítményét is jelentősen növelni tudják.

Következő lépésként a szakemberek azt kívánják kideríteni, hogy az alapanyag gyártását miként tudnák ipari léptékre felfuttatni. Ha ez sikerül, nem kizárt, hogy idővel a nátrium alapú akkumulátorok a lítium-ionos elemeket teljesen ki fogják szorítani a piacról.

(Forrás: Bristoli Egyetem)