Az elmúlt időszak gazdasági nehézségei, az energiaárak és infláció hatása rákényszeríti hazai kkv-kat a hatékonyság növelésre, amelynek egyik eszköze a digitális technológiák megfelelő alkalmazása. Annak ellenére, hogy a hazai kis- és középvállalati szektor fokozatosan fejlődik, a digitalizáció terén még mindig jelentős lemaradásban vannak a magyar cégek az európai uniós tagállamok átlagához képest. Ráadásul a kiberfenyegetettség növekedésével, azok a vállalatok, amelyek nem tudnak lépést tartani a digitális kihívásokkal, könnyen áldozatul eshetnek különböző támadásoknak, visszaéléseknek. Az uniós országoknak ezért együtt kell működniük a digitális kockázatok felismerésében és kezelésében, felkészítve a vállalatokat arra, hogy a jövőbeli kihívások közepette is megőrizzék versenyképességüket és biztonságukat. Ezek a gazdasági megpróbáltatások hívták életre az Európai Digitális Innovációs Központok programjában működő öt magyarországi EDIH projektet is.

A Digitaltech EDIH, MI EDIH, HPC EDIH, Adat EDIH és AEDIH különböző szektorokban és különböző kihívásokban támogatják térítésmentesen a magyar vállalkozásokat.
Céljuk a vállalkozások digitalizációjának támogatása a technológiák bevezetés előtti tesztelésével, tanácsadással, készségfejlesztéssel- és képzésekkel, a finanszírozási források, tőkebevonási lehetőségek ismertetésével és az érintett szereplők közötti ökoszisztéma -és hálózatépítéssel.
A március 5-ei rendezvényen több mint 150 fő vett részt. A program Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja és Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkárának köszöntőjével indult.
„Célunk, hogy Magyarország lakosságarányosan a 2,2 százalékát le tudja hívni a Digitális Európa program forrásainak. [...] Ezért az EDIH szervezeteket rendkívül hasznosnak tartjuk és támogatjuk. A kézzelfogható felhasználási lehetőségek illetve az adaptációs programok rendkívül fontosak számunkra és szeretnénk ezt a továbbiakban is támogatni.” - emelte ki előadásában Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára.

Az ünnepélyes megnyitó után Kovács-Toperczer Katalin, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezető gazdasági szakértője mutatta be az EDIH hálózatot és annak szerepét a kkv szektor digitális átalakulásában. Vágujhelyi Ferenc, Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vezetéséért felelős államtitkár az innovatív technológiák szinergiáiról tartott előadást az érdeklődőknek. Horváth Zoltán, az Eötvös Loránd Tudományegyetem intézetigazgatója az EDIH hálózat gazdasági ökoszisztémában betöltött szerepéről beszélt.
Az eseményt kerekasztal beszélgetés zárta, ahol a résztvevők, dr. Vajda Viktor a Neumann Technológiai Platform operatív ügyvezető-helyettese, Kott Ferenc a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Digitalizációs Kollégiumának elnöke, Pintér Róbert a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa és a Digiméter kutatásvezetője valamint Dr. Spaller Endre a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség elnöke, a kkv szektor digitális felzárkóztatásához szükséges módszerekről és lehetőségekről beszélgettek.
Dr. Vajda Viktor, elmondta, hogy a kkv-k már felismerték az adatok értékét. Ugyanakkor az, hogy az adatvagyont hogyan lehet hatékonyan hasznosítani a versenyképesség növelése érdekében, még kérdéses számukra. Kott Ferenc szerint a digitalizációban történő fejlődés kulcsa a szemléletváltás. Ahhoz, hogy a cégek lépést tudjanak tartani a változó technológiai környezettel, elengedhetetlen a hozzáállásban való fejlődés. Pintér Róbert arra hívta fel a figyelmet, hogy nincs egységes módszer arra, hogy, hogyan vezethető be a digitalizáció vállalkozásokban. Szerinte ez egy ágazat- és cégspecifikus folyamat, amely személyre szabott megközelítést igényel. Dr. Spaller Endre a kultúraépítés fontosságát emelte ki a digitalizáció előmozdításában. Szerinte a megfelelő infrastruktúra kiépítése is létfontosságú a digitalizációs folyamatok sikeres kialakításához.

