hero
GyártásTrend |

Forrás:

Interesting Engineering
Becsült olvasási idő: 2 perc
Az USA feléleszti a TNT-gyártását, hogy ellássa Ukrajnát 155 milliméteres lövedékekkel

Az új gyártóüzemmel együtt havi 100 ezer tüzérségi lövedék előállítását tervezik 2026-ra.

Az amerikai hadsereg közel négy évtized után újraindítja a világ legerősebb nem nukleáris robbanóanyagának tekintett trinitrotoluol (TNT) helyi gyártását, amelyet bombákban, kézigránátokban és 155 mm-es tüzérségi lövedékekben használnak.

A hírt Mitch McConnell, az amerikai szenátus Kentuckyból származó republikánus vezetője sajtóközleményben jelentette be ezen a héten. E szerint az amerikai hadsereg 435 millió dollárt (170 milliárd forint) ítél oda a Repkon USA-nak egy TNT-gyártó üzem építésére a Kentucky állambeli Grahamben. A szenátor kiemelte: az új gyártóüzem létesítéséről szóló döntés azért született, mert az amerikai adminisztráció az ukrajnai háborúra válaszul igyekszik növelni a fegyvergyártást, különösen a 155 milliméteres tüzérségi lövedékek esetében.

A TNT-t különböző robbanóanyag, például lőszerek, bombák és 155 milliméteres tüzérségi lövedékek előállítására használják. Az amerikai hadsereg eddig azonban külföldi beszállítóktól függött az alapanyagok tekintetében. Az új létesítményben fejlett technológiát alkalmaznak, automatizálást és digitalizálást, illetve új, hulladéksemlegesítő eljárást alkalmaznak.

Ez lesz az első hazai TNT-gyár az Egyesült Államokban az 1980-as évek óta. A TNT-gyártás minden formája megszűnt az Egyesült Államokban 1986-ban. A döntést számos társadalmi és környezetvédelmi kérdésre alapozták. A TNT előállításához ugyanis rendkívül mérgező anyagokat használnak, amelyek kockázatosak a dolgozók és a környező ökoszisztéma egészségére nézve. E mellett a hígítatlan hulladékanyagok, a gyártási folyamat bomlástermékei, rendkívüli kockázatot jelenthetnek, mivel hajlamosak beszennyezni az üzemeket körülvevő talajokat és vízeket. 

Ezeket a veszélyeket már az 1980-as években felismerték, de akkor az USA-ban nem léteztek költséghatékony eszközök a trinitrotoluol előállítási folyamatok kezelésére, az ország leállította a robbanóanyag gyártását. Ráadásul a hadsereg több mint elegendő kész TNT-t tudott készletezni, és kevésbé környezet- és biztonságkárosító robbanóanyagokat keresett ugyanolyan funkcionalitással. A robbanóanyag-technológia fejlődésével új robbanóanyagok, például RDX és HMX előállítására nyílt lehetőség, amelyek katonai célokat szolgáltak, de tárolásuk stabilabb volt, és kevésbé terhelték a környezetet. 

Forrás: Interesting Engineering

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock