Az amerikai hadsereg Rakétavédelmi Ügynöksége bejelentette, hogy egy új, űrbázisú elfogórendszert fejlesztenek ki.Az „Aranykupolának” nevezett védőháló célja, hogy a felszín helyett az űrből semlegesítse a ballisztikus, hiperszonikus és nukleáris rakétákat.
A projekt egyelőre az adatgyűjtés fázisában van: az ügynökség információkat kér a hadseregtől az „Aranykupolához” szükséges elfogóeszközökről, kinetikus és nem kinetikus meghajtásról, illetve műholdak, érzékelők és keresők megfelelő típusairól.
Az ügynökség a projektet a magántőke bevonásával szeretné kivitelezni. Az ügynökség olyan koncepciókat keres, amelyek képesek a lökésfokozatú, valamint a lökésfokozat utáni, a korai középső pályán vagy a középső pályán történő elfogásra, és amelyek képesek a lökésfokozatú elfogáshoz vezető utat bemutatni.
A hír előzménye, hogy januárban a Trump-kormányzat sajtónyilatkozatot adott ki, amelyben részletezte az Egyesült Államoknak a növekvő rakétafenyegetésekkel szembeni megerősítését célzó új irányelvet. A sajtóközlemény szerint az amerikai védelmi minisztérium feladata a következő generációs rakétavédelmi pajzs átfogó architektúrájának kidolgozása.

Ez az architektúra különböző komponenseket foglal magában, többek között a hiperszonikus és ballisztikus követő űrérzékelő rétegek telepítésének felgyorsítását, valamint olyan fejlett elfogóeszközök kifejlesztését, amelyek képesek a fenyegetések semlegesítésére több szakaszban, beleértve a döntő fontosságú lökésfokozatot is.
Forrás: Interesting Engineering
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

