hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 5 perc
Bagaméri László: Mindannyiunk érdeke, hogy megoldást találjunk az épületek fenntarthatóbbá tételére
Bagaméri László, az Újház új kereskedelmi igazgatója, aki nemzetközi tapasztalattal érkezett, és az új vásárlói igények kiszolgálása mellett ugyanolyan fontosnak tartja az Újház negyed évszázados múltjából származó értékeinek megőrzését. Az építőipar kihívásai mellett a  változó vásárlói igényekről és a fenntarthatóságról is beszélt a vele készült interjúban.

Miben látja az Újház értékeit?

Bagaméri László, az Újház új kereskedelmi igazgatója

Az Újház egy patinás cég, 25 éve a piacon van. A kereskedelmi világban azok a vállalatok, amik negyed évszázada jelen vannak, azok olyan értékeket tudtak már lerakni, amit már a vásárlók is elismernek, és ami miatt hűségesek is hozzá. Ebben látom a vállalat legnagyobb értékét: a stabil, megbízható működésben, a vásárlói fókuszban, abban, hogy jó megítélése van a Magyarországi piacon, és ott van a top 3 építőanyag-kereskedő között. Ezt a fajta elismerést kivívni nem egyszerű dolog.

Az elmúlt években nagy nemzetközi cégekkel dolgozott. Milyen nemzetközi gyakorlatokat lát jó példának, amit itthon is meg szeretne honosítani az Újház kereskedelmi igazgatójaként?

Legyen szó építőanyagról vagy FMCG-ről, mindig a vásárlókat kell előtérbe helyezni minden kereskedelmi cégnél. Mindig azt kell megkérdezni magunktól, hogy mi az, amivel mi többet tudunk adni a vásárlónak, mint a versenytársaink. Szerintem most is ebben van az Újház erőssége, és a jövőben is ezen kell dolgoznunk, hiszen egy folyamatosan változó piacon a vásárlói igények is változnak. Ha ezeket a vásárlói igényeket ki tudjuk szolgálni mind választékban, mind szolgáltatásban, vagy egyszerűen belső folyamatokkal tudjuk segíteni a telephelyek működését, az mind-mind segíteni fog minket.

Milyen egy jó navigátor a kereskedelemben?

Mindig tisztában van a piaci helyzettel, fel tudja ismerni, hogy mi a fontos a vásárlóknak, és tudja, hogy milyen irányba próbálja navigálni a céget. Emellett igyekszik egy kicsit távolabbra nézni, a nagyobb képet látni. Egy jó navigátor mindig hatással van a vezetőre is, és el tudja látni olyan tanácsokkal, ami neki is segít abban, hogy a nagyobb képet lássa. És persze precíz! Ez elengedhetetlenül fontos.

Mit tart a jelenlegi építőipari piacon a legnagyobb kihívásnak?

Nagyon sok most körülöttünk a zaj, mindenfelől ömlenek a hírek a recesszióról nemcsak az építőipar, de az egész gazdaság tekintetében. Én azért kicsit pozitívabb vagyok, nem gondolom, hogy meg fog állni a világ. Az emberek a jövőben is fognak építkezni. Talán nem olyan ütemben, mint eddig, de mindenki szeretne jobb, szebb otthont magának és a családjának, ezek az igények meg fognak maradni. Elképzelhető, hogy a piac kicsit átalakul, bizonyos termékkategóriák jobban előtérbe kerülnek, de az igény és így a kereskedelem megmarad. Az eddigi 30-50 évben is voltak válságok, erre mégis mindig megtalálták a forrást az emberek. Szerintem az fog tudni talpon maradni, aki a legjobbat tudja nyújtani, és akiben bízni fognak a vásárlók.

Mikor válik tényezővé az építőanyagok területén is a környezettudatosság?

Én azt gondolom, hogy ez egy olyan kitétel, ami el fog jönni, hanem ami már itt van. A fenntarthatóság, a megújuló energiaforrások használata már most fontos kérdés, ilyen gázárak mellett pedig meg sem lehetne kerülni. Magának a cégnek a működése is nagyban fog függeni attól, hogy milyen megújuló energiákat tudunk használni, hogyan tudjuk a lehető legalacsonyabbra csökkenteni a széndioxid-kibocsátásunkat, hogyan tudunk olyan anyagokat használni, amelyek kevésbé terhelik a környezetünket. 15-20 éve ezek még nem voltak ennyire fajsúlyos kérdések, ma már azok. Mindenképpen kell arról beszélni, hogy hogyan tudunk fenntarthatóbbak lenni, és kell tenni azért, hogy azok is legyünk.

Ön szerint milyen lehetősége, egyúttal felelőssége van az Újháznak az építkezők fenntarthatósággal kapcsolatos edukálásában?

A kereskedőnek bizonyosan felelőssége van ebben. Fontos, hogy egyáltalán mit tudunk a vásárlóinknak ajánlani, akár alapanyagokban, akár technológiákban. Manapság már nem is lehet használatba vételi engedélyt kapni egy új ingatlanra úgy, hogy ne legyen AA+-os energetikai besorolása. Ezek a kérdések kiemelkedően fontosak a vásárlóknak, látjuk, hogy ezekre keresnek rá az interneten is az érdeklődők. Elengedhetetlen, hogy az Újház úttörő legyen ezekben a kérdésekben, hogy amikor az építkezők beírják ezeket a kulcsszavakat a keresőmezőbe, bennünket találjanak meg elsőként. Nemcsak azért, mert van megoldásunk, hanem mert kedvünk is van segíteni ebben. A fenntarthatóság az Újház számára nem egy plusz terhet, hanem egy kihívást jelent, mindannyiunk érdeke, hogy megoldást kínáljunk arra, hogy akár maguk az ingatlantulajdonosok, akár a kivitelezők hogyan lehetnek energiatudatosabbak, hogyan használhatnak fenntarthatóbb anyagokat. A magas energiaárak most különösen felnyitották mindenki szemét, még jobban oda fognak figyelni az emberek ezekre a témákra, legyen szó szigetelésről vagy napelem-rendszerekről.

Milyen területen érdemes a vásárlók edukációját elkezdeni?

Három terület lesz nagyon hangsúlyos a jövőben. Az egyik ilyen a szigetelés: Magyarországon főleg a régi típusú lakóházak szigetelése még gyerekcipőben jár, ebben én mindenképpen látok piaci lehetőséget is. A másik az alternatív energiaforrások. Az Újház ezen a piacon még nem feltétlenül van annyira előtérben, de elképzelhető, hogy ezen is változtatnunk kell, és olyan termékkategóriákkal – akár hőszivattyúkkal – is el kell kezdenünk foglalkozni, amikkel eddig nem. Emellett az okosotthon rendszerek piacát is át kell gondolnunk, ha ezek ténylegesen az energiafelhasználásban tudnak segíteni a vásárlóknak, legyen szó okosvilágításról vagy wifiről vezérelhető fűtési rendszerekről. Ezeket fogják keresni az emberek, nem fognak megállni a téglánál és cserepeknél. Nekünk is át kell gondolnunk, hogy hogyan tudunk azon túl is segíteni a vásárlóknak, hogy amikor már szerkezetkészen áll egy ház, hogyan tudunk eggyel tovább lépni, és fenntarthatóbbá is tenni.

Az autóversenyzés után lehetséges-e olyan helyzetet találnia a munkájában, ami hasonló mennyiségű adrenalint szabadít fel?

Én nagy szenvedéllyel tudok lenni minden iránt, amivel foglalkozom, akár a magánéletről, sportról van szó, akár a munkában kell például megoldani egy új feladatot, akár át kell lendíteni valamit egy holtponton, hogy működni kezdjen. Én ilyenkor ugyanazt az a versenyszellemet érzem, mint autóversenyzés közben. Nekem az az alapfilozófiám, hogy a második helyezett mindig az első vesztes, ez pedig nagyon sok lelkesedést ad. Mind az autóversenyzésben, mind a munkában találok adrenalint, de ez két különböző adrenalin, ami jól kiegészíti egymást bennem. 

Milyenek az első benyomásai az Újházról, néhány héttel a csatlakozás után?

Nagyon pozitívak, büszke vagyok arra, hogy egy ilyen csapathoz csatlakozhattam, és hálás vagyok azért a nyitottságért és lelkesedésért, amivel itt fogadtak. Nagyon várom már, hogy a telephelyeket is meglátogathassam, megismerjem az ottani embereket és teljesen átlássam a cég belső működését.

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock