hero
GyártásTrend |

Forrás:

MTI
Becsült olvasási idő: 2 perc
Csehek és lengyelek renoválják Budapest gőzturbináját

Felújítják a Siemens által gyártott 55 tonnás berendezést. 

Felújítják Budapest egyik legnagyobb gőzturbináját - közölte a Veolia csoporthoz tartozó Budapesti Erőmű Zrt. (BERT) az MTI-vel. A tájékoztatás szerint a főváros egyik legrégebbi erőműve, a kelenföldi az áramtermelés mellett a város egyik legnagyobb távhőtermelője is, amelynek berendezéseit a fűtési szezonon kívül tartják karban.

Az 50 megawattos teljesítményű Siemens kondenzációs gőzturbina több megcsapolással rendelkező, nagyon flexibilis üzemű berendezés, amely 2006-tól termel villamos energiát Kelenföldön.  Az erőmű 50 megawatt (MW) teljesítményű gőzturbináját az idén nagy karbantartással készítik fel a következő 8-10 évre.

A felújítás miatt a csaknem 8 méteres gépóriást szétszerelik, és egyes részeit lengyel és cseh gépipari üzemekbe szállítják, mert ilyen gépjavító műhelyeket már csak külföldön találnak. A generátor forgórészét már kiemelték a turbinából, majd Lengyelországba, Lubliniec városba vitték.

A BERT közölte: szakemberei idén is elvégzik az állapotfelmérést és a szükséges karbantartást erőműveik, a kelenföldi, az újpesti és a kispesti rendszerein. A vállalat a villamosenergia-termelés mellett a Főtáv hőigényének 60 százalékát is biztosítja, amivel 140 ezer távfűtött lakás, valamint 4100 közintézmény fűtés- és melegvíz-ellátását teszi lehetővé - ismertették.

A karbantartási munkák nem mindig azonosak, néhány évenként a berendezések teljes körű főjavításon esnek át. Ilyenkor a turbinák, illetve a villamosenergia- és hőtermelésben részt vevő összes segédberendezés minden részén elvégzik a szükséges javításokat. Az ilyen összetett munka két év előkészítést igényel, amely alatt kidolgozzák a részletes munkamenetet, kiválasztják a vállalat beszállító partnereit, megrendelik a szükséges anyagokat, alkatrészeket. A turbina-karbantartásban az erőmű szakemberei mellett az idén mintegy 20 vállalkozó vesz részt - jelezte a BERT.

A Kelenföldi Erőmű felújítását május 1. és október 31. között végzik. A szolgáltatásban nem okoz fennakadást, hogy a nagy teljesítményű turbina kiesik a termelésből, mert a nyári igények kiszolgálását hagyományosan kazánokkal oldják meg. Az október 15. és április 15. közötti fűtési szezonban már teljes kapacitásával vesz majd részt a berendezés - közölték.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Budapesti Erőmű Zrt. árbevétele 206,8 milliárd forint volt 2024-ben az előző évi 447,7 milliárd forint után; tavaly 3,2 milliárd forint adózott eredménnyel zárta az évet, míg 2023-ban 25,5 milliárd forint volt a nyereség.

Borítókép forrása: Adobe Stock Free