A Northwestern Egyetem mérnökei egy új szivacsot állítottak elő, amely képes eltávolítani a szennyezett vízből a mérgező nehézfémek többségét, például az ólmot, a kobaltot. A végeredmény: biztonságos, iható víz.

A kutatók eredetileg arra keresték a választ, hogy mitől ragad az olaj. Tanulmányozták az olaj molekuláris szerkezetét, majd létrehoztak egy közel azonos struktúrájú nanobevonatot, amivel beburkoltak egy szivacsot. Az adszorbens membránként működő nanoanyag gyakorlatilag olajszívó géppé alakította a kendőt.
A tesztek során 5 Celsius-fokon 3 óra alatt képes volt 100 milliliter vízbe kevert texasi nyersolaj 99 százalékát felszívni. Ráadásul a nanoszivacs újrahasznosíthatónak is bizonyult, mert enyhén savas oldattal kiöblítve a kutatók visszanyerték belőle a fémeket. Vagyis a szivacsot több cikluson keresztül újra tudták használni.
Az egyetem mérnökei 2017-ben egy olyan kendőt fejlesztettek ki, amely mindössze öt másodperc alatt képes volt kivonni a higanyt a vízből. A kendő egy szelénréteggel burkolt nanokompozit, amely lebontja a higanyt.
Forrás: Interesting Engineering
Borítókép: Northwestern University
