Egy Climeworks nevű svájci startup Olaszországban beüzemelt egy létesítményt, amely a levegőből kiszívja a szén-dioxidot, és metánná konvertálja azt.
A cég nem új játékos a pályán.
A Climeworks 2017-ben Izlandon már működésbe hozta a világ első negatív kibocsátású erőművét, amikor is egy geotermikus erőművet megbuherált, hogy a továbbiakban egyszersmind üvegházhatásúgáz-falást is beiktassa mindennapi teendői sorába. Az izlandi létesítmény az atmoszférából kivont szén-dioxidot a föld alá temeti. A működéséhez szükséges tetterőt a geotermikus erőmű által megtermelt fölösleges hőből és áramból szerzi meg.
Az új építmény nagyjából ugyanígy dolgozik, de néhány fontos különbség így is akad közte és az elődje között. A károsanyag eltemetése helyett például az olaszországi építmény a beérkező szenet megújuló módon előállított hidrogénnel kombinálva metánt termel. Ezt az anyagot a későbbiekben kamionok meghajtására fogják felhasználni.
A föld alá temetett szén-dioxiddal az a baj, hogy nem igazán lehet pénzt csinálni belőle. Az új megközelítés azonban lehetővé teszi. hogy a begyűjtött légszennyező anyag egyszersmind némi profitot is termeljen a vállalat számára.
Az üzem jelenleg évente nagyjából 150 tonna szén-dioxidot tud kiszívni az atmoszférából.
Az építmény kialakítása moduláris, vagyis bármikor könnyen kibővíthető további kollektorokkal a termelékenységének növelése érdekében.
