A kanadai Hydrostor cég újszerű technológiájával hatalmas földalatti energiatolókat alakít ki elhagyott ausztrál bányákban. A sűrített levegős energiatárolási technológia lényege, hogy a felesleges villamos energiát levegő sűrítésére és nagy földalatti kamrákban történő tárolására használják. A rendszer áramot is képes termelni, ha a tárolt levegőt felmelegítik és turbinák segítségével befogják, így a létesítmény egyszerre lesz tárolási és energiatermelési projekt.
Az ausztrál Silver City energiatároló központ célja, hogy megelőzze az áramkimaradásokat és növelje az elektromos hálózat megbízhatóságát. A projekt 638 millió dollárba kerül, és Új-Dél-Walesben kerül megvalósításra. A létesítményt úgy tervezték, hogy a csúcsfogyasztási időszakokban mintegy 80 ezer háztartás számára biztosíthasson tartalékáramot.

A többlet villamos energia időszakában egy kompresszor összepréseli a levegőt, melléktermékként hőt termelve. Ezt a hőt aztán egy hőkezelő rendszeren keresztül kivonják és tárolják későbbi felhasználásra. A nyomás alá helyezett levegőt egy speciálisan kialakított, vízzel töltött üregbe fecskendezik be a tárolás érdekében. Ahogy a levegő befelé nyomul, kiszorítja a vizet, és egy függőleges aknán felfelé, egy felszíni tartályba nyomja. Ez fenntartja az egyensúlyt a rendszerben.
Amikor a villamosenergia-igény megnő, a tárolt levegőt felszabadítják, és a korábban megkötött hőenergia felhasználásával újra felmelegítik. A felmelegített levegő turbinákon keresztül történő kitágulása hajtja a villamosenergia-termelést, és visszatáplálja a villamos energiát a hálózatba.

A projekt várhatóan évi 250-400 munkahelyet teremt az építési fázisban. A Hydrostor az építkezés megkezdésére még az idén számít, a befejezés várhatóan három-négy év múlva kezdődik.
Forrás: Interesting Engineering
Borítókép: Hydrostor

