Újabb projekt jelent meg tavasszal a kisvállalkozások ötleteit közösségi finanszírozással támogató Kickstarter-en. A négy éve működő weboldaltól régóta várnak valami igazán nagy kiugrást, de most egyesek szerint a mobillal aktiválható többdimenziós nyomtató találmánya még akár sikertörténet is lehet.

Az alig nyolcvandekás OLO 3D-s nyomtatót otthoni használatra fejlesztették, és főleg a több dimenziós nyomtatásban amatőröket célozzák meg vele. Használata egyszerű, a készülék bármilyen méretű és márkájú érintőképernyős mobillal kompatibilis. Kezdetnek elég a telefont a nyomtató alsó keretébe helyezni, kiválasztani a nyomtatandó tárgy képét, majd rátenni az átlátszó aljzatú dobozt. Ez után már csak folyékony fotópolimer gyantát kell csepegtetni az alsó doboz áttetsző üvegfelületére, amely a telefon képernyőjének fehér fényét használva rétegenként szilárdítja meg a tárgyat. Mivel 0,12 milliméteres magasságonként építgeti a megformálni kívánt objektumot, a hagyományos 3D-nyomtatókhoz képest ez hosszabb időbe telik. A legvégén pedig mindössze a csapvíz alatt kell lemosni a tárgyat. Gyakorlatilag bármilyen letöltött grafikát, vagy a mellé fejlesztett applikáció valamely háromdimenziós modelljét kinyomtathatjuk ezzel.
A nyomtatási szettből nyolc különböző színű, és kétféle textúrájú, kemény és rugalmas műanyag tárgyakat készíthetünk. A nyomtatót egy festékkel 99 dollárért, a nyolc festékdobozos teljes szettet pedig 133 dollárért lehet kapni.
A csapat két éve tökéletesíti a hordozható nyomtatót, először tavaly októberben a New York-i World Maker Fair 2015 kiállításon mutatták be, ahonnan egy díjat is elhoztak. A közösségi finanszírozás birodalmában az igényelt 80 ezer dolláros összeget néhány óra alatt összegyűjtötték, a kampány végére pedig az összeg harmincszorosát is elérték. Nyilván a projekt sikerének sarokköve lesz az is, hogy milyen gyakran kell majd a nyomtatófolyadékot cserélni, és hogy maga a folyadék mennyibe kerül majd.
