A 2017-ben bejelentett szerkezet az első szatellit, amely a kozmikus forrásokból, például fekete lyukakból és neutroncsillagokból származó röntgensugarak polarizációjának vizsgálatára is alkalmas.
A hűtőszekrény méretű műhold három teleszkóppal rendelkezik, amelyek a fény irányának, érkezési idejének, energiájának és polarizációjának mérését is el tudják végezni. A távcsövek által rögzített adatokat kombinálva a NASA olyan felvételeket készíthet, amelyek tüzetesebb betekintést engedhetnek a röntgensugárzást kibocsátó titokzatos égi objektumok működésébe.
A kutatók abban reménykednek, hogy az IXPE-vel alaposabb képet alkothatnak a Rák-köd néven elhíresült szupernóva-maradványról, amely egyebek mellett a közepén sebesen pörgő neutroncsillagról vált ismertté.
A fekete lyukak megfigyelésével emellett az IXPE jelentős támogatást nyújthat a kozmosz mindmáig gyakorlatilag ismeretlen tartományainak feltárásához. A szatellit például segíthet kideríteni, hogy miért is forognak ezek a gigantikus égitestek, és miként is nyelik el a közelükbe sodródó, kozmikus objektumokat.
