hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Folyékony nitrogén alapú légkondicionáló berendezést tesztelnek Izraelben
Üdítő fejlemény.

Hamarosan megkezdheti vezeték nélkül működő, kültéri hűtőberendezésének tesztelését egy Green Kinoko nevű izraeli cég. A Kinsho elnevezésű apparátussal papíron a legizzasztóbb nyári kánikulában is energiatakarékos módon lehet kellemes hőfokon tartani az egyes vendéglátóhelyek teraszait.

A találmány varázsereje elsősorban abban rejlik, hogy folyékony nitrogén alkalmazásával tartja hűvösen a környezetét.

Kinsho (Forrás: Green Kinoko)

Alapállapotban a légkondicionáló egységen belül speciális tartályokban, konstans -196 Celsius-fokos hőfokon tárolva várakozik a hűtőközeg. Amikor a Kinshót bekapcsolják, a nitrogén fokozatosan kiszabadul a tartályból, és a hőmérsékletváltozás hatására (miközben gázzá alakul) a térfogata hirtelen a 700-szorosára tágul. Ezen ugrásszerű nyomásnövekedés hatására egy mechanikus motor is mozgásba lendül, és a -10 Celsius-fokra melegedett nitrogént kivezeti a gépből, amivel lehűti a környező levegőt.

A szerkezet teljesítménye állítólag elegendő ahhoz, hogy például egy kis kávézgatáshoz az őt körülvevő néhány, kültéri asztalnál akár forróságban is ideális feltételeket teremtsen. 

Kinsho (Forrás: Green Kinoko)

A légkondicionálóknál sokkal környezetbarátabb módon, üvegházhatású gázok keringetése nélkül működik a rendszer. Az innovatív találmány természetesen az egészségre is ártalmatlan, hiszen a levegőt 78 százalékban már egyébként is nitrogén alkotja. 

Első körben a Green Kinoko szeptember első felében, Tel Aviv egyik legnagyobb kávézójában fogja letesztelni a berendezést, és reményei szerint a gép tömeges gyártása már akár 2023 közepén megkezdődhet.

(Forrás: New Atlas)

A nyitókép forrása: Green Kinoko