Dietmar Woidke (SPD), Brandenburg tartomány miniszterelnöke a Handelsblatt c. gazdasági-üzleti napilapnak adott interjúban jelzésértékűnek nevezte az amerikai autógyár letelepedését más befektetők szempontjából. „A Tesla úgymond bekapcsolta a reflektort, s azt Brandenburgra és Kelet-Németországra irányította”, mondta a tartományi kormányfő, hangsúlyozva, hogy Kelet-Németország, mint telephely ezáltal „sokkal vonzóbbá vált a befektetők számára”.
A Berlint körülvevő Brandenburg szövetségi tartomány kedvezőtlen adottságú térségnek számít. A turizmus mellett a mezőgazdaság és mindenekelőtt a bányászat a legfontosabb bevételi források. A szénbányászat azonban fokozatosan megszűnik, ami új munkalehetőségek megteremtését teszi szükségessé.

Woidke szerint különös jelentősége van annak, hogy sok nagyvállalatnak már saját klímacéljai vannak, ezeket azonban csak akkor tudják elérni, ha megújuló energiákat használnak a termelésben. „A Kelet ebben jól tud teljesíteni", mondta a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy „Kelet-Németországban a megújuló energiák, azaz a jövő energiái, az átlagnál nagyobb mértékben bővülnek”.
A tartomány miniszterelnöke szerint Németország különböző térségeit különböző befektetési mentalitás jellemzi. „Kelet-Németország ki van éhezve az ipartelepítésre, miközben a régi tartományokban lényegesen számosabbak a fenntartások, mint nálunk”. A Tesla grünheidei cégalapítása ugyanakkor bebizonyította, hogy „a még kissé bonyolult német engedélyezési joggal is alig több mint két év alatt megvalósítható egy ekkora beruházás". Tény, hogy hasonló volumenű beruházás ilyen rövid idő alatt történő megvalósítására nem volt példa a közelmúlt német gazdaságtörténetében.
A Tesla európai gyárának létrehozása során szerzett tapasztalatok alapján Woidke javaslatokat kíván benyújtani a szövetségi kormánynak egy új, az engedélyezési jog javítását szolgáló szabályozás kidolgozása érdekében. „El kell köszönnünk attól, hogy egy projektet kidolgozunk, megtervezünk, benyújtjuk, s csak három-négy év múlva érkeznek meg az első engedélyek. Ez a módszer ma már nem felel meg a kor követelményeinek.”
Két évvel ezelőtt, egészen pontosan 2020. február 13-án kezdődött meg a Berlinhez közeli Grünheide körzetében összesen 90 hektár erdő kiirtása, amit a hivatalos beszámolók szerint 300 hektár erdő más helyszínen történő telepítésével kompenzáltak.
Eredetileg 2021 nyarára, majd decemberre tervezték az új gigagyár termelésének megkezdését. Elon Musk tervei szerint a Tesla Model Y SUV-ból évi 500 ezer darab fog legördülni a gyártósorról.
Az új gyár március elején kapta meg a működéséhez szükséges végleges engedélyt, s már le is gyártotta az első autókat, amelyeket mindjárt a gyáravatás napján át is kívánnak adni azok leendő tulajdonosainak.
A Tesla új gyára csakhamar 12 ezer embernek fog munkát adni. Bár a Handelsblatt értesülése szerint közülük egyelőre nem sokan származnak Brandenburgból, de még több munkahely jön létre, ha a tartománynak – a Tesla törekvéseivel összhangban - sikerül a régiót a mobilitás és az energetikai átállás központjává alakítania.
Elon Musk számára az új üzem stratégiai jelentőségű. A texasi Austinban még épülő új gyárral együtt reméli, hogy a Tesla 2022-re valódi sorozatgyártóvá válik az elektromos autók terén. A cégcsoport 2020-ban világszerte még csak mintegy 500 ezer elektromos meghajtású járművet értékesített, ami 2021-ben 936 ezerre emelkedett. Az ágazat olyan óriási cégcsoportjai, mint a Toyota, a Volkswagen vagy a General Motors ezt többszörösen meghaladó számú új autót hoz forgalomba, de ezek túlnyomó többsége egyelőre belsőégésű motorral rendelkezik.
A Tesla jelenleg az Egyesült Államokban, Nevadában és New Yorkban, továbbá a kínai Sanghajban üzemeltet gyárakat. A vállalat adatai szerint a Berlin melletti üzem a Tesla eddigi legfejlettebb és leghatékonyabb telephelyének fog számítani.
Grünheidében egy akkumulátorcellákat gyártó üzem is épült, amely vélhetően a világ legnagyobb ilyen jellegű üzeme. Szakértők szerint az éves termelési kapacitása a kezdeti szakaszban elérheti a 100 gigawattórát, amely később 200 gigawattórára lesz bővíthető. Ugyanakkor a tervezett induló kapacitás is elegendő lenne évi jóval több mint egymillió darab elektromos meghajtású autó akkumulátorának előállításához.

