hero
GyártásTrend |

Forrás:

Széchenyi István Egyetem
Becsült olvasási idő: 2 perc
Győri diákok kérdéseire válaszolt Kapu Tibor kutatóűrhajós

A győri Mobilis Interaktív Élményközpont „Csillagközi kapcsolatok napja” rendezvényén általános és középiskolás diákok tehettek fel kérdéseket Kapu Tibor kutatóűrhajósnak, aki élőben jelentkezett be a Nemzetközi Űrállomásról. 

A HUNOR (Hungarian to Orbit) Magyar Űrhajós Program keretében: 45 év után először indult ismét magyar nemzeti űrhajós a világűrbe. Ehhez kapcsolódva a Széchenyi István Egyetem, a Mobilis Interaktív Élményközpont és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közösen szervezte meg a „Csillagközi kapcsolatok napját” július 9-én Győrben. Az ismeretterjesztő esemény csúcspontja az a páratlan lehetőség volt, hogy 16 kiválasztott általános és középiskolás élő rádiókapcsolatban tehetett fel kérdéseket Kapu Tibor kutatóűrhajósnak, aki a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről válaszolt. A kapcsolatfelvételre 9 óra 50 perckor került sor, ezt követően egész napos tudományos és ismeretterjesztő programokon vehettek részt a diákok. 

Kapu Tibor magyar űrkutatótól 16 általános és középiskolás diák kérdezhetett élő rádiókapcsolatban. Fotó: Nagy Gergely/Széchenyi István Egyetem

Dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a budapesti HUNIVERZUM interaktív élményközpontból élőben bejelentkezve köszöntötte a mintegy 300 érdeklődőt. Dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese köszöntőjében rámutatott: a történelmi jelentőségű esemény nemcsak különleges élmény, hanem inspiráció is a résztvevők számára. Dr. Horváth Zoltán professzor, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja kiemelte: a szervezők éjjel-nappal dolgoztak azon, hogy ez az esemény létrejöhessen. „Az űrkutatás nem öncélú, hanem a jövő technológiáját alapozza meg. Az egyetemünk nemcsak támogatja, de aktívan részt is vesz benne: saját fejlesztésű műholdunk is hamarosan Föld körüli pályára áll. A programjainkhoz pedig már középiskolásként is lehet csatlakozni – például CubeSat-fejlesztésben, még az egyetemi tanulmányok megkezdése előtt” – tette hozzá. A rendezvényen Keszthelyi Bernadett, a Széchenyi-egyetem égisze alatt működő Mobilis Interaktív Élményközpont ügyvezetője büszkeséggel beszélt a másfél évnyi munkáról, ami megelőzte a különleges programot. 

A kiválasztott 16 fiatal az ország minden tájáról érkezett, kérdéseiket egy szakmai zsűri több ezer beküldött ötlet közül választotta ki. Rendkívül színes témák voltak: elhangzott, hogy Kapu Tibor milyen magyar ételt vinne szívesen az űrbe (Túró Rudit), miről álmodik odafent (a családjáról és a küldetésről), illetve hogy mit tenne, ha eljutna a Marsra (szívesen menne, és kutatna), vagy ha megnyerné a lottóötöst (nem lottózik, de házat). Mindezek mellett komoly tudományos felvetések is szerepeltek, például az űrszemét veszélyeiről, káros sugárzások elleni védekezésről vagy a súlytalanság testre gyakorolt rövid és hosszú távú hatásairól. A kapcsolódás gördülékenyen zajlott, Kapu Tibor hiteles szakmai válaszai mellett nyitottsággal és őszinte figyelemmel fordult a diákok felé, a beszélgetést pedig a jelenlévők hatalmas „Hazavárunk!” kiáltása zárta. A részvételért a tanulók emléklapot vehettek át.

A meteorológiai ballon körülbelül 35 km magasra száll fel. Fotó: Dudás Máté/Széchenyi István Egyetem

A tudományos programokat színes előadások és interaktív bemutatók kísérték. Solymosi János, a BHE Bonn Hungary Kft. űrtechnológiai igazgatója a mélyűri kommunikáció kulisszatitkaiba avatta be a hallgatóságot. Dr. Partl Alexandra Petra, a HUNOR Magyar Űrhajós Programért Felelős Főosztály osztályvezetője az űrhajósok kiválasztási és felkészítési folyamatáról beszélt. Molnár Milán, a Mobilis vezető demonstrátora földi körülmények között mutatta be az egyik kísérletet, amelyet Kapu Tibor az űrben is elvégzett. Az esemény zárásaként a szervezők „Üzenet az űrbe” címmel meteorológiai ballont indítottak útnak a Mobilis tetőteraszáról. 

Forrás: Széchenyi István Egyetem

Borítókép: Az egyedülálló programra rengetegen voltak kíváncsiak. Fotó: Nagy Gergely/Széchenyi István Egyetem