A napenergiára épülő áramtermelő rendszerek egyik komoly hátulütője, hogy reggel és este csak mérsékelt hatékonysággal működnek, márpedig a lakosság az elektromosságra éppen ezekben az időszakokban a legkiéhezettebb.
Colin McInnes, a Glasgow-i Egyetem professzora, úgy néz ki, kitalálta, miként lehetne a napenergiát a sötétebb órákban is hasznosítani. A tudós ötletének középpontjában olyan reflektorok állnak, amelyek a (földi szemszögből nézve) fényszegény periódusokban, a bolygónk körüli pályára állítva a központi csillagunk sugarait a napelemparkok felé irányítják. A komplexumok teljesítménye így az áramfogyasztás szempontjából legkritikusabb időszakokban sem esik drámaian vissza.
McInnes az Európai Kutatási Tanácstól egy 2,5 millió eurós ösztöndíjat egyébként már el is nyert, hogy a technológiát négy kollégájával öt év alatt részletesen is kidolgozza.
