Az akkumulátort a Polar Night Energy nevű startup cég tervezte, és a következő 13 hónap során készül el a finnországi Pornainenben.A vállalat becslései szerint a megépítés után közel 70 százalékkal csökkenhet az éves szén-dioxid-kibocsátás. Ez nagyrészt az olajfelhasználás előre jelzett teljes megszűnésének, valamint a faapríték elégetésének nagyjából 60 százalékos csökkenésének köszönhető.
Maga a homokakkumulátor egy 13 méter magas és 15 méter széles siló lesz, amely zúzott szappankővel - amely sokkal jobban vezeti a hőt, mint a hagyományos homok - és hőátadó csövekkel lesz töltve. A tervek szerint a szél- és napenergiából származó többletáramot egy ellenállásos fűtésnek nevezett eljárással hőenergiává alakítják át. Ez felmelegíti a levegőt, amelyet aztán a hőátadó csövek segítségével a silóban keringtetnek, és ezáltal felmelegítik a környező zúzott szappankövet. A téli hónapokban a forró levegőt ezután a kerületi fűtési rendszerbe lehet bevezetni.
A Pornainenben épülő akkumulátor nem az első a maga nemében; a Polar Night Energy már korábban, 2022-ben üzembe helyezte a világ első teljesen működő kereskedelmi homokakkumulátorát a szintén finnországi Kankaanpääben. Ez a legújabb vállalkozás azonban mintegy tízszer nagyobb lesz, 1 megawattos fűtőteljesítménnyel és akár 100 megawattóra hőenergia tárolására is képes. Ez elegendő ahhoz, hogy télen egy hét, nyáron pedig majdnem egy hónap hőigényét fedezze a városnak.
Az ehhez hasonló kiegészítő akkumulátorok kétségtelenül olcsóbb, ugyanakkor kisebb hatású alternatívát jelenthetnek, elsősorban a helyi közösségek számára. Finnország fontosnak tartja ezt a szempontot, és más alternatív energiatárolási projekteket is indított. Például nemrégiben egy elhagyott bányát alakítanak át óriási gravitációs akkumulátorrá.
Forrás: IFL Science
Borítókép: Polar Night Energy

