Amerikai kutatók minap egy új, furcsa és rejtélyes halmazállapotra akadtak. Az állag létezését már csaknem fél évszázada megelőlegezték a tudósok, és excitoniumnak nevezték el.
Az Illinois Egyetem szakemberei dikalkogén-titán-diszelenid (1T-TiSe2) átmenetifém-kristályok tanulmányozása közben jutottak el a felfedezésig.
Az excitonium excitonokból áll; ezeket a részecskéket egy megszökő elektron és az általa hátrahagyott űr alkotja (sic!). A két egység kvantummechanikai kötéssel kapcsolódik egymáshoz. A lyuk úgy viselkedik, mintha egy pozitív töltésű részecske lenne, és magához vonzza az elrohanó elektront. Amikor a menekülő elektron a maga negatív töltésével hozzákapcsolódik ennen hűlt helyéhez, egy exciton keletkezik.
„Az eredmény kozmikus jelentőséggel bír – fogalmazott Peter Abbamonte, a fizika professzora. – Mióta csak az 1960-as években Bert Halperin, harvardi elméleti fizikus megalkotta az excitonium kifejezést, a fizikusok folyamatosan azon voltak, hogy bebizonyítsák a [halmazállapot] létezését.”
