hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Így lesz az olajfúrótoronyból szén-dioxid-pumpa
Kölcsönkenyér visszajár.

Tovább halad Project Greensands nevű kezdeményezése megvalósításában a dán állam. A program célja nem kevesebb, mint hogy a szárazföldön leválasztott, fullasztó mennyiségű szén-dioxidot frappáns módon egy immár végletekig kiszipolyozott, tenger alatti olajmezőben kösse meg.

A Greensands keretében egy, az Északi-tengerre kihelyezett, Nini-A nevű olajfúró platformot is át fognak alakítani. A cél, hogy az eredetileg a fekete arany felszippantására szakosított rendszer a későbbiekben mást se csináljon, csak cseppfolyósított szén-dioxidot szivattyúzzon a tengerfenék alatt 1800 méterre húzódó, lemerített erőforrásvidékre.

A fúrótorony (Forrás: Ineos)

A platform egész pontosan egy Siri Field néven ismert homokkőtelepet fog teletölteni az üvegházhatású gázzal – az előbbi képződmény kiszipolyozása előtt 20 millió évig egyenesen dúskált az olajban.

A tervek szerint Dánia 2025-ben évi 1,5 millió tonna gázt lesz képes megkötni a telepen, és ha minden jól megy, ez a mennyiség 2030-ra évi 8 millió tonnára duzzadhat.

A koncepció (Forrás: Semco Maritime)

Ez utóbbi tétel az ország jelenlegi ismert kibocsátásának több mint 13 százalékát teszi ki.

Kisebb bökkenő, hogy a folyékony szén-dioxidot valamiképpen el is kell majd juttatni a parttól 200 kilométerre magasodó fúrószigethez, ami eleinte csak környezetszennyező hajókkal lesz megoldható, de ez a későbbiekben változhat.

A projekt honlapja azt állítja, hogy ebben az egyetlen tározóban a Dánia által mostanáig kieregetett összes szén-dioxid elférne, méghozzá úgy, hogy valamennyit még ezen felül is bele lehetne fecskendezni az anyagból.

(Forrás: New Atlas)