hero
GyártásTrend |

Forrás:

ICON

Rovat:

Energetika
Becsült olvasási idő: 3 perc
Irodahasználat hőség idején – egyensúly a komfort és a gazdaságosság között

Egymást érik a hőhullámok az országban. Egyre több az olyan hét, amikor éjszaka sem csökken 25 fok alá a hőmérséklet.  A hőség elleni védekezés nemcsak az otthonokban, hanem a munkahelyen is kiemelten fontos. Cikkünkben összeszedtük azokat a legfontosabb szempontokat, amelyeket   figyelembe kell venni az optimális  komfortérzete érdekében.

Hogyan gondoskodjunk a nyári hőhullámok alatt a megfelelő irodai hőmérsékletről? Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a hűtésnél? Az épületüzemeltetők célja kettős: a hűvös irodákkal fenn kell tartaniuk a munkatársak koncentrációját és munkakedvét, miközben a gazdaságos üzemeltetésre is figyelniük kell. Nem mindegy tehát, hogyan és hány fokra hűtik az irodákat.

Az ideális hőmérséklet 22-24 fok a munkaállomásokon és tárgyalókban, de fontos szabály, hogy ha lehet ne legyen 6-8 foknál nagyobb az eltérés a külső és a belső hőmérséklet között, mert a nagyobb különbség jelentősen megviseli a szervezetet. Az üzemeltető feladata a megfelelő hőmérsékletszabályozás, ami nemcsak komfort, hanem gazdaságossági kérdés is, hiszen minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb a hűtés környezeti terhelése és azt annál többe kerül megtartani.

Lehetséges a komfortos és a gazdaságos üzemeltetés

A hűtésnél a legfontosabb szempont a klímaberendezések karbantartása és tisztítása.  A tiszta klímaberendezés ráadásul sokkal hatékonyabban üzemel, így kevesebb energiát fogyaszt. A túlzott klímahasználat miatt a szűrökön gyakran kórokozók is megtapadhatnak, amelyek megfázáshoz vagy náthához vezetnek. Szintén az üzemeltetés felelőssége a berendezések, szűrők tisztán tartása és rendszeres fertőtlenítése, amellyel megelőzhetőek az irodai betegségek. Emellett rengeteget lehet spórolni a klímahasználat központosításával is.

„A modern irodaházakban található épületfelügyeleti rendszereket ötvözve az ehhez szükséges perifériákkal előre beprogramozható, hogy a megfelelő hőmérsékletre hűtsünk egy-egy irodát és csak azokat, amelyeket valóban használnak. Ezzel az irodákat használók komfortérzete nő, a hűtésre fordított energia és költség viszont jelentősen csökken. Az üzemeltető feladata a megfelelő időprogramok és alapjelek beállítása nemcsak a komfort hűtés, hanem a szellőzésért felelős légtechnika esetében is” – mondta Flück Róbert, az ICON Real Estate Management üzemeltetési igazgatója.

 

A légmozgás növelésére és ezáltal a hűvösebb érzet elérésére helyi ventilátorok alkalmazása lehet jó megoldás | Fotó: illusztráció, Adobe Stock

 

További szempont a nyílászárók helyes használata. A napsütötte ablakok külső árnyékolásával jelentősen csökkenthető a hőtermelés a belső térben. A forgóajtók, vagy dupla ajtók használatával pedig jobban megtartható a hőmérsékletkülönbség. Sok irodában a mennyezeten elhelyezett klímagerendák biztosítják a hűtést, amelyek hideg vizet keringetnek. Amikor valaki ablakot nyit a bejövő levegővel többletpára kerül az irodába, ami melegebb vizet tartalmaz, mint a hűtő gerendáé, így először romlik a gerenda hatásfoka, lassabban tud csak lehűlni és a kialakuló többletvíz elkezd csepegni, majd a következő fázisban a gerendán lévő páraérzékelő már le is állítja a rendszert.

Összességében nagy hőség esetén a nyílászárók nyitva tartása mindenképpen pazarlás. A légmozgás növelésére és ezáltal a hűvösebb érzet elérésére helyi ventilátorok alkalmazása lehet jó megoldás. Kiemelt figyelmet kell fordítani a dolgozók megfelelő mennyiségű vízfogyasztására, gondoskodni kell az elegendő hűtött vízről. Nagy hőség esetén érdemes külön emlékeztetőt küldeni a kollégáknak, kiemelve a hidratáltság előnyeit és a folyadék fogyasztás fontosságát. Alapvető arra is figyelni, hogy a megnövekedett vízfogyasztás ne járjon több szeméttel, erre hívjuk fel a dolgozók figyelmét is.

Végül nem szabad megfeledkezni a hűtés szabályozása kapcsán, hogy nem csupán energiafogyasztással, de zajterheléssel is jár, amely hatással lehet a környező lakóházakra is. Többek között ezért van az, hogy hétvégén és éjszaka jellemzően csak temperálást végeznek a klímaberendezések, így is csökkentve a zajkibocsátást. Érdemes tájékoztatni a kollégákat is, hogy ne lepődjenek meg, ha hétvégén nem olyan hűvösben találják a munkaállomásukat, mint a munkanapokon.

A fenti szempontok is mutatják, hogy a mostanihoz hasonló hőhullámokban mennyire nehéz megtalálni az egyensúlyt a dolgozóknak biztosított komfortérzet és az épület energiafelhasználásának és ezáltal a környezeti terhelésnek a minimalizálása között.

Egy felelős ingatlanüzemeltető ezeket a szempontokat mind mérlegeli és az ingatlankezelővel együttműködésben, a bérlői igények, használati szokások figyelembevételével végzi el a szükséges beállításokat. A dolgozók irodába való visszacsábítása és jóléte miatt is fontos, hogy az iroda megfelelő körülményeket nyújtson a számukra és vonzó legyen ezáltal a bejárás. Ahol egy kézben van az ingatlankezelés és az üzemeltetés, ott még zökkenőmentesebben tudnak ezek megvalósulni. Az ESG szempontok érvényesülése miatt is jelentős, hogy az irodák hűtése a legkevesebb energiahasználattal és a maximális dolgozói jólét elérésével valósuljon meg.

Borítókép: illusztráció, Adobe Stock