Másodpercenként 1,02 petabites tempóval japán kutatók megdöntötték az adatátviteli sebesség rekordját.
Ami még jobb, az áttörést olyan optikai kábelek segítségével sikerült elérniük, amelyek elméletileg a már meglévő infrastruktúrával is kompatibilisek.
Csak, hogy értsük, 1 petabit egymillió gigabitnek megfelelő adatmennyiség, ami azt jelenti, hogy az új rekord körülbelül 100 000-szer gyorsabb, mint a fogyasztók számára jelenleg elérhető leggyorsabb otthoni internetkapcsolat. Ilyen léptékű „közlékenység” elméletileg már 10 millió 8K felbontású videó egyidejű sugárzására is lehetőséget kínál.
Az új rekordot a Japán Nemzeti Informatikai és Kommunikációs Technológiai Intézet (NICT) kutatói több feltörekvő technológia kombinálásával állították fel.

Először is, az optikai szál a szokásos egy helyett négy magot (a jeleket továbbító üvegcsövek) tartalmaz. Ezen felül egy hullámhosszosztásos nyalábolás (WDM) nevű technológiának köszönhetően az átviteli sávszélességet 20 terahertzre bővítették a tudósok. Ezt a sávszélességet három sávban (C- és L-sáv, valamint a kísérleti S-sáv) elosztva összesen 801 hullámhosszcsatorna alkotja.
A csapat még néhány további optikai erősítő és jelmodulációs újítást is bevetve egy 51,7 kilométer hosszú optikai kábelen tudta korábban nem tapasztalt üteműre gyorsítani az információáramlást.
Az NICT a kutatás eredményeit májusban, az International Conference on Laser and Electro-Optics 2022 nevű találkozón mutatta be a tudományos nyilvánosság előtt.
(Forrás: New Atlas)

