Hat hónappal ezelőtt úgy tűnt, hogy kútba esik az amerikai haditengerészet légierejének megerősítésére kiírt F/A-XX program. A programot az elavult F/A-18 Super Hornet leváltására indították, amelyre mindhárom, nagy amerikai harci repülőgépgyártót – Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman – meghívták. Miután a Lockheed Martin 2025 márciusában kiszállt a versenyből, a Boeing közzétette az új, „tengeri” vadászgép terveit; ezt mutatjuk be most.
Az F/A-XX-programot kifejezetten az amerikai haditengerészet igényeinek kielégítésére hívták életre. Például a repülőgépeknek 25 százalékkal nagyobb hatótávolságot kell biztosítania a meglévő vadászgépekhez képest, hogy megfeleljen a csendes-óceáni hadszíntér fenyegetéseinek. Illetve extra energiát is kell biztosítaniuk az új hiperszonikus rakétákhoz és az irányított energiájú fegyverekhez.
Az új gépet nemcsak repülőgép-hordozó kompatibilissé kell tenni, hanem önálló légi harcokra, földi támadásokra, felszíni hadviselésre és közeli, légi támogatási feladatokra is fel kell készíteni. Mivel hatodik generációs vadászgép, a fejlett mesterséges intelligencia alapelvárás, vagyis képes legyen drónrajok parancsnoki és irányító központjaként működni, valamint hatalmas sávszélességet igényló adatokat megosztani egy globális, katonai hálózaton keresztül.
Noha a Boeing koncepciója – a Northrop Grummanhoz hasonlóan – szándékosan kevés részletet tartalmaz, a cég által frissen publikált fotók és korábbi információk alapján néhány következtetést levonhatunk belőle.

Azt lehet tudni eddig, hogy a Boeing F/A-XX vadászgépe két hajtóműves, óriási, osztott pilótafülkéje két személyes, és hogy technológiailag a lopakodásra helyezték a hangsúlyt. Ugyanakkor az újabb képeken kacsaszárnyak (canards) látszódnak, amelyekről hagyományosan úgy tartják, hogy rontják a lopakodó képességeket – de itt szükség lehet rájuk a jobb manőverezhetőség és stabilitás érdekében, főleg egy függőleges vezérsíkok nélküli vadászgép esetén.
Az orrész (borítóképünkön) igen nagy hasonlóságot mutat a legújabb, csúcsszuper vadászgéppel, a szintén a Boeing által tervezett és tendernyertes F-47-essel. Utóbbi fejlesztése évek óta titkosan zajlik: a cél az, hogy megalkossák a világ legfejlettebb harci gépét, amely kooperatív harci drónokkal együtt repül.
Ide kapcsolódik, hogy néhány hete bejelentették: az F-47-es gyártására irányuló NGAD-programot a Boeing nyerte. Az Associated Press szerint a kezdeti szerződés értéke 20 milliárd dollár (7348 milliárd forint), aminek értelmében a Boeing kis számú tesztgépet gyárt majd le, és előkészíti a vadászgép sorozatgyártását. Fejlett lopakodó technológiája révén az F-47-et még nehezebben és még kisebb távolságból tudják majd észlelni az ellenséges radarok és infravörös szenzorok, legyenek azok a földfelszínen vagy a levegőben.
A tervek szerint az F-47-esből várhatóan nagyjából 200 darabot gyártanak majd le, ami alapján a repülő az évtized végén, vagy a következő évtized elején állhat hadrendbe. Ennek kistestvére, a Boeing F/A-XX még később kerülhet a harctérre, mivel a Kongresszus és a Fehér Ház között költségvetési huzavona zajlik a finanszírozásról. A haditengerészeti program folytatásáról várhatóan a következő hetekben születik végleges döntés.
Borítókép forrása: Boeing
Forrás: New Atlas

