Felmérés a mobilitás megítéléséről
Az allensbachi közvéleménykutató intézet által a VDA megrendelésére 2025 tavaszán készített, 1.048 fő megkérdezésén alapuló reprezentatív felmérés szeptember elején nyilvánosságra hozott eredményei szerint az autóval történő egyéni mobilitás továbbra is elengedhetetlen a német lakosság túlnyomó többsége számára. A német állampolgárok háromnegyede (75 százaléka), vidéki területeken pedig kilenctizede (91 százaléka) az autót továbbra is nélkülözhetetlen eszköznek tartják az emberek mindennapi életében.
A felmérés eredményei összehasonlíthatók két korábbi, 2021-ben és 2023-ban végzett felmérés eredményeivel. 2023-ban a válaszadók 74 százaléka állította, hogy az autó számukra elengedhetetlen, míg 2021-ben ez az arány még 76 százalék volt.
Hildegard Müller, a VDA elnöke szerint „Németországban sok ember nem tudja autó nélkül megoldani a mindennapi teendőit. Ez különösen igaz a vidéki területekre, ahol a német lakosság több mint fele él. Autó nélkül nem tudnak eljutni a munkahelyükre, nem tudnak bevásárolni, nem tudnak orvoshoz vagy rokonokhoz menni, nem tudnak társadalmi tevékenységekben részt venni. Ez egyértelműen mutatja a mobilitás jelentőségét, beleértve az autóval megvalósuló egyéni mobilitást is. … Ezért is tesszük az autót még inkább klímabaráttá, még fenntarthatóbbá, még innovatívabbá, még biztonságosabbá és még digitálisabbá.”
A felmérés eredményei szerint a lakosság csupán 16 százaléka lát lehetőséget mobilitási szokásainak megváltoztatására; 71 százalék viszont nehezen tartja elképzelhetőnek, hogy megváltoztassa szokásos utazási módját és az általa használt közlekedési eszközöket. Vidéken ez az arány akár a 82 százalékot is elérheti, miközben a nagyvárosokban is a többség, 60 százalék osztja ezt a véleményt.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy az autó mélyen beleivódott az emberek mobilitással kapcsolatos elképzeléseibe. A válaszadók 78 százaléka meg van győződve arról, hogy egyetlen más közlekedési eszköz sem biztosít olyan függetlenséget és rugalmasságot, mint az autó. A megkérdezettek több mint fele (55 százalék) pedig azt állítja, hogy autó nélkül egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen tudná élni a jelenlegi életét.
A függetlenség mellett a sebesség is fontos szerepet játszik: 40 százalék szerint saját mobilitása szempontjából a legfontosabb tényező, hogy gyorsan tudjon közlekedni. Ehhez illeszkedően 42 százalék szeretné, ha a különböző közlekedési eszközök (pl. az autó és a közösségi közlekedés) jobban összekapcsolódnának, hogy az adott úticél mindig leggyorsabb elérhetőségét lehessen választani.
A felmérés további eredménye, hogy a pandémia után a kerékpár jelentősége jelentősen csökkent, míg a közösségi közlekedésé stabil maradt. A megkérdezettek 38 százaléka állítja, hogy a kerékpár elengedhetetlen a mindennapi életében (míg 2021-ben és 2023-ban ez az arány egyaránt 49 százalék volt), 40 százalék pedig ugyanezt mondja a közösségi közlekedésről (szemben a 2021. évi 42 és a 2023. évi 41 százalékkal). További 20 százalék nem tud lemondani a regionális vagy országos vonatok használatáról a mindennapi életében (míg 2021-ben ez az arány 23, míg két évvel ezelőtt 29 százalék volt).
A német állampolgárok többsége a közlekedési infrastruktúra állapotát illetően kiábrándító véleményen van. Négy emberből három (77 százalék) az utak és hidak állapotát Németországban rossznak (56 százalék) vagy nagyon rossznak (21 százalék) értékeli. Hildegard Müller szerint „a rossz infrastruktúra komoly probléma mind a lakosság, mind a vállalkozások számára. Ezért sürgősen átfogó infrastruktúra-fejlesztési offenzívára van szükség. A modern, hatékony infrastruktúra kiemelkedő jelentőségű telephelyi tényező, s döntő elem a gazdasági növekedés és a jövőbiztos mobilitás szempontjából.
Jó hír, hogy a szövetségi kormány foglalkozni kezdett a témával. Az infrastrukturális és klímasemlegességi különalap sikerének előfeltétele azonban az, hogy a források további beruházásokba áramoljanak és hatékonyan kerüljenek felhasználásra. Emellett a politikának gyorsabb eljárásokról és hatékonyabb struktúrákról kell gondoskodnia, hogy a rendelkezésre álló forrásokat valóban az utak, vasutak és hidak építésére fordítsák. A 2026-os költségvetési tervezetet tekintve azonban sajnos az útinfrastruktúra fejlesztése területén a tervezett beruházások teljesen elégtelenek. Ezen sürgősen változtatni kell.”
A közösségi közlekedés megítélését illetően a vélemények stabilak, de a lakóhely nagyságától függően eltérnek egymástól. Miközben összességében 46 százalék elégedett vagy nagyon elégedett, a nagyvárosokban ez az arány 62, ezzel szemben a falvakban, ahol az elégedetten nyilatkozók aránya csak 29 százalék, míg ennek pontosan a kétszerese, 58 százalék elégedetlen.
A VDA elnöke szerint „az autonóm és hálózatba kapcsolt vezetéssel kapcsolatos technológiák hozzájárulhatnak a vidéki térségek közlekedési összeköttetésének javításához és az életminőség – többek között a mozgáskorlátozottak életminősége – javításához. Ahhoz azonban, hogy Németország az autonóm vezetés vezető piacává válhasson, meg kell teremteni a szükséges feltételeket, különösen a szabályozás terén.
Azok közül, akik a következő években szeretnének autót vásárolni, csak 11 százalék tervezi elektromos autó vásárlását – ami enyhe csökkenést jelent a két évvel ezelőtti 13 százalékhoz képest. Ezzel szemben 32 százalék benzin-motoros, 18 százalék pedig dízelmotoros autó vásárlását tervezi, 19 százalék hibrid járművet választana, 2 százalék pedig hidrogénmeghajtású járművet fontolgat. Ezen arány értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a Németországban forgalomba hozott egyre nagyobb számú és az össz-értékesítésen belül egyre magasabb részarányt képviselő elektromos meghajtású autók többsége cégautóként kerül értékesítésre.
Az elektromos autók általános potenciálja – azaz azok aránya, akik elvileg elképzelhetőnek tartják, hogy a következő években elektromos autót vásárolnak – 22 százalék. Ez a szám 2021 óta szinte változatlan. 60 százalék különböző okokból még mindig elutasítja az elektromos autó vásárlását. Az elektromobilitás iránt különösen a fiatalabbak (a 30 év alattiak 27 százaléka) és a magasabb társadalmi-gazdasági státuszúak (33 százalék) mutatnak nyitottságot.
A VDA számítása szerint „a német gyártók már ma is körülbelül 110 különböző elektromos modellt kínálnak csak a német piacon, és a választék, még az alacsonyabb szegmensekben is, tovább fog bővülni. Fontos, hogy a szövetségi kormány ösztönzőket teremtsen az e-mobilitás számára és mindenekelőtt végre tegye olcsóbbá a betöltésre kerülő áramot úgy, hogy az árammal kapcsolatos járulékos költségek (hálózati díjak, az áramot terhelő adók) is mérséklődjenek. Ezen kívül gondoskodnia kell arról, hogy megvalósuljon a koalíciós szerződésben vállalt, az elektromos járművekre vonatkozó gépjárműadó-mentesség 2035-ig történő meghosszabbítása.
IAA: Markáns ázsiai érdeklődés
Az idei IAA-n több mint 700, ezen belül mintegy 280 német kiállító tervezi részvételét. Kiállítók érkeznek Európából, továbbá Kanadából, az Egyesült Államokból, Dél-Koreából, Tajvanról és Törökországból. Kína több tucat kiállítóval képviselteti magát.
Ezek szerint az, hogy a kínai autóipar fokozni kívánja európai exportoffenzíváját München belvárosában is látható lesz: a német gyártók mellett több kínai vállalat foglalt le nagy standokat, egyedül a BYD 15 helyet foglalt le tesztjárművek számára. Néhány európai gyártó aggodalommal tekint a több tucatnyi kínai kiállító részvételére, mert – vélhetően nem minden alap nélkül – immár nemcsak Kínából szorítják ki a külföldi versenytársakat, hanem a terjeszkedésük nemzetközi szinten is egyre meghatározóbb az elektromobilitás területén szerzett eredményeikkel.
Visszatértek az IAA-ra a koreai gyártók, azaz a Kia és a Hyundai. Egy nagy név, a Tesla ugyanakkor hiányozni fog a kiállítók sorából, mert – bár a vállalat egyik legnagyobb gyártóüzeme Berlin közelében található – kerüli a nagy nemzetközi autókiállításokat, s ez alól a müncheni sem jelent kivételt. Mivel a hivatalosan „IAA Mobility” névre keresztelt kiállítás már nem kizárólag autóipari vásár, a Deutsche Bahn, a kerékpáripar és néhány, az autóiparhoz közvetlenül nem kapcsolódó egyéb kiállító is képviselteti magát.
A kiállításon továbbra is meghatározó szerepet játszik az egyes autógyárak új típusainak bemutatása, ugyanakkor nagy hangsúlyt kapnak – többek között – az önvezető járművekkel, a mesterséges intelligenciával és a belső égésű motoroktól való elmozdulással összefüggő kérdések is.
Sok iparági szakértő a német autók nagy visszatérésében reménykedik azzal, hogy a BMW, a Mercedes és a VW vásári megjelenésében a technológia és az elektromobilitás áll majd a középpontban. Mivel a kiállítás a hazai piacon kerül megrendezésre, „a német márkáknak jelen kell lenniük a német autókiállításon” – idézi a Deutsche Welle (DW) tudósítója Arthur Kipferlert, a Berylls by AlixPartners autóiparra szakosodott globális tanácsadó cég partnerét és ügyvezetőjét.
A DW tudósítója szerint „a luxusra és a lóerőre való összpontosítás helyett az IAA most egy szélesebb perspektívára koncentrál, s összehozza az autógyártókat, a szoftverfejlesztőket, a beszállítókat és a kerékpárok, a robogók és más mikromobilitási járművek gyártóit.” Emellett „megkísérel választ adni a fenntarthatóság, az innováció, a töltési infrastruktúra, a tömegközlekedési hálózatok iránti igény és a közös mobilitás fontos kérdéseire.”
Lemaradt a német autóipar a nemzetközi versenyben, bár augusztusban némileg javult az üzleti légkör
Ez idő szerint a német autógyártók nagy kihívásokkal szembesülnek. Egy, a közelmúltban nyilvánosságra hozott jelentés szerint tavaly a német autóiparban 51,5 ezer munkahelyet szüntettek meg, ami az ágazat teljes foglalkoztatotti létszámának 6,7 százaléka. A foglalkoztatás visszaesésének oka meglévő termelési kapacitások feleslegessé válásában, a munkaerőköltségek emelkedésében és a nyereség csökkenésében keresendő. Mindezt tovább súlyosbítják az Egyesült Államokban bevezetett 15 százalékos vámok, valamint a kínai piacon elért piaci pozíciók zsugorodása.
Stephan Knieps, a Wirtschaftswoche szerkesztője szerint „az IAA egykor, még Frankfurtban, egy magabiztos és világszerte vezető iparág hazai pályája volt, amelyet a Volkswagen, a Mercedes, a BMW és a Porsche vezetett. Ma azonban nehéz időkön megy keresztül. A német gyártók ma nemzetközi szinten lemaradottnak számítanak. Az IAA-n nem részt vevő amerikai Tesla vállalat tíz év alatt a világ legértékesebb autóipari vállalatává vált és a jelenlegi válság ellenére még mindig az. És főleg a kínai autógyártók előzik meg őket, (mármint a német autógyárakat – J. I.) azzal, hogy azonos vagy jobb minőségű autókat gyártanak, s még olcsóbban is tudják értékesíteni azokat. Ezzel szemben Kínában, a világ legnagyobb autópiacán, egyre kisebb a kereslet a drága német autók iránt. A kínaiak pedig nyomulnak az európai piacra: az IAA-n a kínai kiállítók száma 40 százalékkal nő a legutóbbi, két évvel ezelőtti IAA-hoz képest.
„A Friedrich Merz kancellár és Lars Klingbeil alkancellár vezette német kormány bejelentette, hogy hamarosan ismét autóipari csúcstalálkozót szervez. Ez nem ígér jót. De a rossz híreket a német autógyártók már régóta maguk is közölték: a Volkswagen 2030-ig körülbelül 35 ezer munkahelyet szüntet meg Németországban. Az első félévben az úgynevezett három prémium gyártó mindegyike súlyos nyereségcsökkenést jelentett: a BMW 29 százalékos, a Mercedes 50 százalékos, a Porsche pedig 71 százalékos visszaesést. Jelenleg elsősorban a Porsche szimbolizálja a német autóipar gyors hanyatlását. A közelmúltban a Porsche részvények kiestek a Dax indexből, és szeptember 22-től a második ligás MDax indexben lesznek jegyezve – mindössze három évvel a tőzsdei bevezetés után.”
A VDA adatai – miközben az év első nyolc hónapjában az értékesítési darabszám 1.874,8 ezerre, azaz 2 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest – a németországi üzemek által előállított termelési darabszám – 2.752,1 ezer – 2 százalékkal meghaladta a 2024 első nyolc havit. Hazai típusból – 1.309,9 ezer darab – 1 százalékkal többet, míg külföldiből – 564,8 ezer darab – 7 százalékkal kevesebbet értékesítettek, mint egy évvel korábban.
Az elektromos meghajtású autók értékesítése – 526,8 ezer darab – 46, ezen belül a tisztán elektromos meghajtásúaké – 336,7 ezer darab – 39, míg a plug-in-hibrid típusúaké 61 százalékkal bővült. A németországi autótermelésen belül az elektromos meghajtású autók aránya az előző évi 30-ról 40 százalékra emelkedett és a VDA azzal számol, hogy a termelési darabszám az év végére eléri az 1,7 milliót.
A müncheni ifo gazdaságkutató intézet felmérése szerint a német autóipar üzleti légköre augusztusban második hónapja figyelemre méltó mértékben javult, bár a válaszok alapján számított jelzőszám továbbra is egyértelműen negatív tartományban maradt. „Az elektromobilitás terén tapasztalható pozitív fejleményekkel szemben állnak a kereskedelem nehéz kilátásai az Egyesült Államokban” – figyelmeztetett Anita Wölfl, az ifo szakértője.
A német autóipari vállalatok augusztusban elsősorban az aktuális üzleti helyzetüket értékelték a korábbinál jobbnak. Az elektromos járművek iránti kereslet 2025 első félévében új csúcsot ért el, s ez a tendencia továbbra is folytatódni látszik. A vállalatok augusztusban lényegesen elégedettebbek voltak rendelésállományukkal, mint az előző hónapban – bár ez szintén továbbra is negatív tartományban maradt.
A felmérés szerint az iparág a korábbinál összességében kevésbé borúlátó a következő hónapok kilátásait illetően. Ennek egyik oka lehet, hogy 2025 első félévében jelentősen nőtt az euró-övezetből érkező megrendelések száma. Ezek az export csaknem egyharmadát teszik ki a német autóiparban. Ezzel szemben áll a július végén az Egyesült Államok és az Európai Bizottság elnöke által kötött vámmegállapodás. „Tekintettel az amerikai piac jelentőségére a német autógyárak és alkatrészgyártók számára a kialkudott 15 százalékos vámok is fájdalmasak” – mondta Anita Wölfl. Erre utalnak az exportvárakozások is, amelyek augusztusban romlottak az előző havihoz képest.
Akár részt vesznek a kiállításon, akár nem, minden gyártó és beszállító nehéz kihívások előtt áll. A német márkák továbbra is többségében belső égésű motorral felszerelt járműveket gyártanak, közben bővítik az elektromos járművek gyártását. Mindeközben a már többször idézett ágazati szakértő szerint ez a kettősség méretgazdaságossági problémák miatt hosszú távon nem lesz kifizetődő.
A politika felfigyelt az autóipar válságos helyzetére
Markus Söder, a CSU elnöke az IAA előestéjén megismételte abbéli követelését, hogy töröljék el a 2035-től tervezett, az EU egész területére kiterjedő, új belső égésű motorral felszerelt autók betiltását. A bajor miniszterelnök ezzel a válságban lévő német autóipart kívánja támogatni. „A belső égésű motoroknak az e-üzemanyagok és az új technológiák révén van jövőjük. Az EU 2035-ös belső égésű motorok betiltása több százezer munkahelyet veszélyeztet” – nyilatkozta Söder a „Bild am Sonntagn” újságnak.
A követelés egy tízpontos terv része, amelyet Söder az IAA Mobility alkalmából dolgozott ki. Ebben – többek között - a CO2-kibocsátási célok felülvizsgálatát, azaz csökkentését, a töltőinfrastruktúra bővítését, a beszállítóipar megerősítését, az autonóm vezetés fejlesztését, valamint a vezetői engedély megszerzésének költségei csökkentését követelte. Söder hangsúlyozta, „mindenkinek tudnia kell, hogy autó nélkül Németország ipari szempontból nem fog működni”.
Friedrich Merz (CDU) szövetségi kancellár az augusztus végi koalíciós csúcstalálkozó után bejelentette, hogy párbeszédre hívja a német autógyártókat és beszállítóikat az autóipar jövőjéről. Az autóipar az eladások visszaesésével, a kínai versennyel és az e-mobilitás felé történő átállással küzd. Ehhez jön még a vámvitája az Egyesült Államokkal. Nemcsak a nagy gyártók, hanem a beszállítóipar is súlyosan szenved jelenleg, ismerte el a kancellár. „Ezért fontosnak tartom, hogy a beszállítóipar – amely jórészt közepes vállalkozásokból áll – szintén részt vegyen a párbeszédben.”
Oliver Blume, a Volkswagen vezérigazgatója üdvözölte, hogy a szövetségi kormány csúcstalálkozóra hívja össze az ágazat szereplőit. A hajtásrendszerek terén rugalmasan kell fellépni, ugyanakkor az e-mobilitás a jövő. Ola Källenius, a Mercedes elnöke pedig kijelentette: „Olyan ponton állunk, amely döntő jelentőségű az iparágunk és a munkahelyek jövője, s ezzel együtt Németország és Európa versenyképessége szempontjából.”
Boris Rhein (CDU), Hessen miniszterelnöke az elsők között üdvözölte a kancellár által kezdeményezett autóipari csúcstalálkozót, (vagy inkább válságmegbeszélést). „Hátra kell hagynunk az évek óta tartó tiltási vitákat, technológiai nyitottsággal és magabiztossággal kell kiállnunk minőségi termékeink mellett, és szembenéznünk kell a versennyel” – fogalmazott a wiesbadeni kormány vezetője.
A VDA megelőlegezi a kiállítás sikerét
Jürgen Mindel, a VDA ügyvezetője szerint az IAA látogatói összesen 231 különböző modellel tehetnek próbautakat a résztvevő kiállítóknak köszönhetően. Többségük elektromos meghajtású jármű, míg hagyományos belső égésű motorral felszerelt autóval már nem lesz lehetőség próbautat tenni.
Arra a kérdésre, „Mit lehet várni az IAA-tól ebben a helyzetben?”, Knieps válasza az, hogy a német gyártóknak nincs más választásuk, mint előre menekülni. Olla Källenius, a Mercedes vezérigazgatója már márciusban bemutatta a CLA középkategóriás szedánt, mint egy új járműgeneráció első modelljét. Az Audi, a VW leányvállalata az IAA-n mutatja be futurisztikus „Concept C” modelljét, míg a BMW a napokban ünnepelte az új iX3 világpremierjét, amely valójában 57 modell újraindítását jelenti. A müncheni konszern nagyon magasra tette a lécet: az új autó egy <század projektje> lesz, amelynek segítségével „az autó jövőjét fogják újradefiniálni”, írja a Wirtschaftswoche szerkesztője.
A VDA, mint főszervező az IAA-t már a megnyitása előtt sikernek tekinti. Az elmúlt években ugyanis az környezetvédő szervezetek tiltakozásain túl az autóiparban is kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy egyáltalán érdemes-e még hagyományos értelemben vett kiállításokat rendezni.
Emlékezetes, hogy a frankfurti IAA Münchenbe költöztetésének egyik fő oka az ottani csökkenő érdeklődés volt. A résztvevő gyártók számának növekedése most arra utal, hogy – többek között a strukturális átalakítások eredményeként - az IAA a korábbinál ismét nagyobb népszerűségnek örvend a nemzetközi autóiparban.
A müncheni vásártársaság fontosnak tartja az IAA Mobility által a tartományi fővárosnak és a térségnek kölcsönzött gazdasági és pénzügyi előnyöket. Christian Vorländer, a vásártársaság munkatársa szerint 2023-ban az IAA Mobility közel félmillió látogatója mintegy 160 millió euró pótlólagos vásárlóerőt jelentett Münchennek és környékének.
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

