A környezetvédelmi projekt célja, hogy egy biztonságos költőhely kialakításán keresztül támogassa a madarak fajfenntartását és segítse a populáció tanulmányozását. Az utóbbi években jelentősen megfogyatkozott a partifecske-állomány, a megmentésükre indult projekt sikeres megvalósítását pedig két díjjal is jutalmazták.
„Gyárunk alapítása óta nagy figyelmet fordítunk arra, hogy munkatársaink környezettudatosságát hosszú távon támogassuk. Lenyűgöző, hogy mennyi kollégánk törekszik saját ötleteivel, lelkesedésével – a gyártáshoz kapcsolódó mindennapi feladatok ellátása mellett is – aktívan védeni környezetünket. Büszke vagyok arra, hogy ez a csapatszellem és elkötelezettség idén kétszeresen is elismerést nyert. Az olyan környezetvédelmi projektek, mint a partifecske költőfal építése, biztosítják, hogy hosszú távon is jó példát tudjunk mutatni a felelős működésben.” – ismertette Jens Bühler, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezetője és gyártásért felelős igazgatója.
A kezdeményezés a Kiskunsági Nemzeti Park szakembereinek közreműködésével valósulhatott meg. Az első madárgyűrűzés 2024-ben zajlott a Mercedes-Benz Gyár területén, így idén az első összehasonlító adatok természetvédelmi szempontból is nagy jelentőséggel bírnak, ugyanis a gyűrűzés által nyert információ segít a populáció nyomon követésében. Az idei madárgyűrűzési eseményen nemcsak a vállalat munkatársai, hanem a kecskeméti Mercedes-Benz Általános Iskola és Gimnázium diákjai is részt vettek, sőt a gyerekek aktívan be is kapcsolódtak mind a megfigyelésbe, mind az ismeretterjesztő tevékenységekbe. A projektnek köszönhetően pedig legalább 10 évre biztosított a partifecskék költése a gyárnál.

E kezdeményezés mellett számos további fenntarthatósági projekt és intézkedés valósult meg a kecskeméti gyárban az elmúlt években. A vállalat célul tűzte ki a zöld területek ökológiai értékének növelését. Így jött létre például egy 150 fából és 350 cserjéből álló liget, emellett a gyár egész területén találunk madáretetőket és odúkat is. A meglévő területeket koncepcionálisan átalakítva a Mercedes-Benz kecskeméti üzeme több teret tud biztosítani a különböző állat és növényfajoknak.
„A kecskeméti Mercedes-Benz Gyár fennállása során mindig kiemelt figyelmet fordított a fenntarthatóságra – legyen szó az energiafelhasználásról, a vízgazdálkodásról vagy éppen a környezet biodiverzitásához való hozzájárulásról. Az évek során rendre sikerrel értük el kitűzött, gyakran ambíciózus céljainkat is. Ezért is nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a tavalyi CSR Hungary 2024-en nyert díjunkat követően idén a szakmai zsűrik két esetben is kitüntették a projektünket.” – Stefanie Maihöfer, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. fenntartható infrastruktúráért felelős igazgatója

