Két év kihagyás után fizikai formában is megnyitotta kaput a hannoveri kiállítás. Milyen fő témákkal várják a látogatókat?
A hannoveri kiállítás az ipari cégek technológiai seregszemléje immár 1947 óta. Ez nemcsak a német gazdaság egyik legfontosabb eseményévé fejlődött, hanem nemzetközi referenciapont is: például 2011-ben itt használták először az ipar 4.0 kifejezést, amely az ipari szektoron is túl a mindennapok buzzwordjévé vált.

A Covid előtti időkben 6500 kiállítót, 250 ezer látogatót vonzott az évenként jelentkező vásár. A vírus azonban még érezteti a hatását itt is: a cégek óvatosak, most „csak” 60 ország 2500 vállalata, illetve további szervezetek, mint a Fraeunhofer Intézet és 150 startup vesznek részt kiállítóként az ötnapos kiállításon. Ázsiából kevesebben jöttek, becslések szerint mintegy 1000 kínai cég maradt távol a Covid szabályozásuk miatt. De az érdeklődés továbbra is megvolt, számtalan programot élőben közvetítenek a standokról.
A kiállítás vezető témája az ipari transzformáció, hogy miként lehet egymással összekapcsolt üzemeket még hatékonyabban, energiatakarékosan üzemeltetni, valamint az energiatermelést és elosztást fenntarthatóvá tenni. ASiemenstől a Google-ig a kiállítók a digitalizációra és fenntarthatóságra koncentrálva mutatják be újdonságaikat, és ezekről szól a több mint 600 helyszíni prezentáció. Például 250 cég csak a hidrogénnel kapcsolatos újításait prezentálja. A Covid előtti tapasztalatokkal összehasonlítva feltűnő volt, hogy kevesebb ipari berendezéssel, hardverrel lehetett találkozni a standokon, ezek jelentős részét az IT felé nyitó megoldások bemutatása vette át. Az IT felé történő elmozdulás a résztvevők, előadók öltözködésen is meglátszott, a korábbi, hagyományos öltönyös megjelenés sportossá és színessé vált.

Milyen bejelentésekkel készült a Siemens erre a rendezvényre?
A Siemens minden évben jelen volt a hannoveri kiállításon, és most is kitett magáért a cég, igen jelentős területen mutattuk be a megoldásainkat. A hagyománynak megfelelően a német kancellár ismét meglátogatta a standunkat, Olaf Scholz kipróbálta a SimRod eszközünket, amellyel többek közt a digitális ikrek technológiáját demózzuk. Látványos bemutatókkal illusztráltuk, miként érdemes összekötni a gyártási és az informatikai adatokat, folyamatokat, hogyan lehet a jószerével mérhetetlen adatokat szűkös erőforrással kezelni, vagy a helyi eszközigényt kiváltani, vagy mi most az additív technológia egyik legmagasabb szintje. Olyan „hétköznapibb” termékek is megjelentek, mint a wifivel ellátott kismegszakító, vagy az ipari IoT eszközök. A globális Siemens számos újdonsággal, bejelentéssel is készült, mint pl. a motorok várható meghibásodását előrejelző AI-rendszer, a SiGreen alkalmazást kiszolgáló Estainium hálózat, és amellyel egy adott termék CO2 lábnyomát lehet megállapítani, megosztani a megbízható hálózaton keresztül, vagy az az ipari 5G megoldás, amelynek segítségével mobil robotokat lehet a gyártásba bekapcsolni.

Érdekesség, hogy a szoftverportfóliónk, a szimuláció adta lehetőségek a standunk személyzetének oktatásában is segítségünkre volt. A személyzet így már a standépítés előtt be tudta járni a virtuális helyszínt, elpróbálhatta a feladatait, és rögtön lehetett finomhangolni a részleteket a valódi világban.
“Szerintem a legfontosabb üzenet, amelyet a hannoveri vásárra kilátogató megtapasztalhatott standoktól függetlenül, az a fenntarthatóság. Egyrészt, hogy miként lehet a gyártást fenntartani nem várt események bekövetkeztekor, illetve a fenntarthatóság, mint környezetvédelem erősödő szerepe, hiszen ahogy számos vállalat és az EU bejelentette elkötelezettségét a CO2-mentesség fele, most már a végrehajtás fázisa van, amelyhez partnereket, megoldásokat keresnek"- zárta beszámolóját Jeránek Tamás.
Szerző: Myat Kornél
Borítókép: Hannover Messe

