GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 2 perc
Közel 200 résztvevő az MNB és a BME adatelemző versenyén
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) adattudományi versenyt hirdetett idén tavasszal, hogy platformot teremtsen a szakmai fejlődéshez és a kapcsolatépítéshez a magyar data science közösségnek. A 8 millió forint összdíjazású, áprilistól június közepéig tartó kihívásra 6000-nél is több megoldás érkezett.

Dataracing Data Science versenyen olyan modell létrehozása volt a feladat, amely megbecsüli a hazai vállalatok exportbevételeinek alakulását az elmúlt évek céges beszámoló adatai segítségével. A megmérettetés tanulási, kapcsolatépítési fórumot teremtett a hazai adatelemzési szakembereknek, akik a legjobb három helyért járó pénzdíjakért versengtek. A versenyre 2022. április 11-től 10 héten keresztül folyamatosan nevezhettek hazai adatelemzéssel foglalkozó szakértők és lelkes érdeklődők. A június közepéig tartó kihívásra egy versenyző több megoldást is beküldhetett. Az újabb és újabb megoldások beküldése során a résztvevők folyamatosan visszajelzést kaptak arról, hogy megoldásuk a többiekhez képest mennyire hatékony és pontos. A verseny folyamán 185 versenyző, összesen több mint 6000 megoldáson keresztül mérte össze szakmai tudását. A versenyzők közt voltak hazai felsőoktatási intézmények hallgatóitól kezdve, a jelenleg is data scientistként dolgozó szakembereken át olyanok is, akik ebben az irányban képzelik el karrierjüket. A három dobogós helyezett – Nagy Gábor, Németh Péter és Balogh Eszter – olyan szakemberek, akik közgazdászi, illetve informatikai szakmai hátterükre építve képezték magukat az adattudomány területén.

"A verseny szervezésével az egyik célunk az volt, hogy a hazai szakmai közösség minél nagyobb részét elérjük és lehetőséget biztosítsunk számukra, hogy tudásukat saját környezetükön túl is összemérhessék. A másik, nem titkolt cél annak a demonstrálása volt, hogy egy valós üzleti vagy gazdasági kérdés adatalapú megválaszolását a hazai data science közösség magas szakmai színvonalon képes megvalósítani. A legjobb megoldások áttekintése megerősített minket abban, hogy Magyarországon érdemes erre a tudásra építeni. Fontos a jövőben még nagyobb hangsúlyt helyezni az ilyen szakemberek képzésére, mert így erősíthető tovább a hazai gazdaság digitális versenyképessége.” – mondta a verseny céljainak teljesüléséról Fáykiss Péter az MNB Digitalizációs Igazgatóságának vezetője. Gáspár Csaba, a BME egyik data science kutatócsoportjának vezetője kiemelte: “A nemzetközi szakmai közösségben óriási hagyománya van az adatelemzési versenyeknek. Először a tudományos élet szereplői mérhették össze tudásukat ilyen versenyeken, majd egyre több cég jött rá arra, hogy az is egy lehetséges megoldás, ha egy üzleti problémát egy szakmai közösséggel oldatnak meg. Szemben azzal, hogy megpróbálják a legjobb szakértőket kiválasztani és őket szerződtetni a probléma megoldására. Számos pénzdíjas verseny és a versenyek szervezését segítő platform jött létre az elmúlt 10-15 évben a nemzetközi színtéren, hogy ezt segítse. Minden hazai szakmai verseny növeli a hazai szakemberek tudásmegosztásból adódó tapasztalatát és a hazai cégeket is edukálja az adatvezéreltség területén”

A BME és az MNB a 2021/2022-es tanévben a korábbi együttműködés folytatásaként egyebek mellett három kutatóműhelyben valósított meg közös projekteket: a Digitalizáció, Mesterséges Intelligencia és Adatkorszak, valamint a Zöld Pénzügyek, Zöld Gazdaság Műhelyben és a Felsőoktatási Innovációs Műhelyben. A hallgatói versenyek keretében 2019 óta több száz hallgató nyert el ösztöndíjakat és vett részt versenyeken. 

Forrás: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem