hero
Ember Zoltán |

Forrás:

ReutersEngadgetTexas Attorney General
Becsült olvasási idő: 2 perc
Közel másfél milliárd dollár büntetést fizet a Meta Texasnak

A vállalat hozzájárulás nélkül gyűjtötte a lakosok biometrikus adatait egy új technológia tesztelése során.

A Metát, a Facebook kiadóját beperelték, hogy hozzájárulás nélkül gyűjtötte texasi lakosok biometrikus adatait egy új technológia teszteléséhez. A cég most 1,4 milliárd dollárt fizet Texasnak a per rendezése érdekében.

A Meta beleegyezett, hogy 1,4 milliárd dollárt fizet Texas államnak annak a pernek a lezárása érdekében, amely azzal gyanúsította a céget, hogy illegálisan használta arcfelismerő technológiáját. A vád szerint több millió texasi biometrikus adatait gyűjtötték össze azok beleegyezése nélkül. A megállapodás az eddigi legnagyobb összegű pénzügyi rendezés, amelyet valaha egyetlen államnak fizettek ki.

A pert eredetileg 2022-ben nyújtották be, és ez volt az első nagy ügy, amelyet az állam 2009-ben életbe léptetett, a biometrikus azonosítók rögzítéséről vagy használatáról szóló törvény alapján indítottak. E törvény egyik rendelkezése jogsértésenként akár 25 ezer dollárt is előír, és Texas azzal vádolta a Metát, hogy "milliárdszor" megsértette a törvényt a felhasználók által a Facebookra feltöltött, hozzájárulás nélkül megjelölt fotók és videók révén.

Képünk illusztráció (Alex Haney / Unsplash)

A Meta szóvivője a Reutersnek elmondta, hogy örül az ügy rendezésének, és hogy a vállalat "vizsgálja a jövőbeni lehetőségeket a texasi üzleti befektetéseink elmélyítésére, beleértve az adatközpontok potenciális fejlesztését". A vállalat azonban továbbra is tagadja, hogy bármi rosszat tett volna, bár leállította automatizált arcfelismerő rendszerét.

Ken Paxton texasi főállamügyész hivatalos nyilatkozatában kijelentette, hogy Texas "szembe fog szállni a világ legnagyobb technológiai vállalataival, és felelősségre vonja őket a törvénysértésért és a magánélethez fűződő jogok megsértéséért". Szerinte a Facebook nem fogja többé kihasználni az embereket és gyermekeiket azzal a szándékkal, hogy profitot termeljen az emberek biztonságának és jólétének rovására.

„Ez egy újabb példája a Big Tech csalárd üzleti gyakorlatának, és ennek véget kell vetni”

– mondta.

Nem ez az első eset, hogy a Meta-nak nagy összegű kártérítést kell fizetnie egy államnak a biometrikus adatok állítólagos gyűjtése miatt. A vállalat még 2020-ban beleegyezett, hogy 650 millió dollárt fizet Illinois államnak egy hasonló csoportos kereset rendezése érdekében. Abban a perben azt állították, hogy a vállalat megsértette az adatvédelmi törvényt, amely előírja a vállalatok számára, hogy a felhasználók biometrikus adatainak gyűjtése előtt kifejezett hozzájárulást kell kérniük. A Meta ismét tagadta, hogy bármi rosszat tett volna.

Forrás:

Nyitókép: Dima Solomin / Unsplash