hero
GyártásTrend |

Forrás:

GyártásTrend

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 1 perc
Még nincs nyoma a kormányzati döntésnek a vendégmunkás-stopról

Június 1-ig kellett volna megszületnie a döntésnek, de még nincs jogszabály. 

A kormány korábban gyors döntést ígért az Unión kívülről érkező vendégmunkások behozatalának korlátozásáról, június 1-jéig azonban nem született nyilvános határozat – írja az Economx.hu. A vállalati oldal az elmúlt hetekben komoly fenntartásokat fogalmazott meg a tervezetettel szemben.

A Miniszterelnökség az Economx kérdésére válaszolva azt közölte:

a vendégmunkásokkal kapcsolatos megkeresésükre egyelőre nincs érdemi válasz. A kormányzati kommunikációért felelős tárca azt ígérte, amint lesz konkrétum, keresni fogják a portált.

Felhördültek a munkáltatók

A harmadik országbéliek foglalkoztatásában érintett piaci szereplők szerint egy június 1-jére tervezett, általános behozatali tilalom veszélybe sodorhatná a magyar gazdaság egyes ágazatait, munkahelyeket érinthetne, és termelési fennakadásokat okozhatna.

A szabályozás várható piaci hatásainak feltérképezésére a WHC Csoport – Magyarország egyik piacvezető HR-szolgáltatója – felmérést végzett 157 hazai vállalat bevonásával, amelynek több mint 65 százaléka 250 fő feletti közép- vagy nagyvállalat.

A válaszadók 71,3 százaléka úgy nyilatkozott, hogy jelenleg nem tartja reálisnak a munkaerőigény kizárólag magyar munkavállalókkal történő kielégítését.

Hasonló álláspontot fogalmazott meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is. A VOSZ szerint a munkaerőpiac védelme indokolt, hirtelen döntések viszont működő termelőkapacitásokat veszélyeztethetnek. Gazsi Attila elnökhelyettes hangsúlyozta: bár van aktivizálható munkaerő-tartalék, az nem érhető el gombnyomásra, mozgósításához célzott programokra és időre van szükség.