A kormány korábban gyors döntést ígért az Unión kívülről érkező vendégmunkások behozatalának korlátozásáról, június 1-jéig azonban nem született nyilvános határozat – írja az Economx.hu. A vállalati oldal az elmúlt hetekben komoly fenntartásokat fogalmazott meg a tervezetettel szemben.
A Miniszterelnökség az Economx kérdésére válaszolva azt közölte:
a vendégmunkásokkal kapcsolatos megkeresésükre egyelőre nincs érdemi válasz. A kormányzati kommunikációért felelős tárca azt ígérte, amint lesz konkrétum, keresni fogják a portált.
Felhördültek a munkáltatók
A harmadik országbéliek foglalkoztatásában érintett piaci szereplők szerint egy június 1-jére tervezett, általános behozatali tilalom veszélybe sodorhatná a magyar gazdaság egyes ágazatait, munkahelyeket érinthetne, és termelési fennakadásokat okozhatna.
A szabályozás várható piaci hatásainak feltérképezésére a WHC Csoport – Magyarország egyik piacvezető HR-szolgáltatója – felmérést végzett 157 hazai vállalat bevonásával, amelynek több mint 65 százaléka 250 fő feletti közép- vagy nagyvállalat.
A válaszadók 71,3 százaléka úgy nyilatkozott, hogy jelenleg nem tartja reálisnak a munkaerőigény kizárólag magyar munkavállalókkal történő kielégítését.
Hasonló álláspontot fogalmazott meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is. A VOSZ szerint a munkaerőpiac védelme indokolt, hirtelen döntések viszont működő termelőkapacitásokat veszélyeztethetnek. Gazsi Attila elnökhelyettes hangsúlyozta: bár van aktivizálható munkaerő-tartalék, az nem érhető el gombnyomásra, mozgósításához célzott programokra és időre van szükség.

