Az Európai Bizottság szeptember végén hagyta jóvá a programot, amelytől többek között azt várják, hogy segítse az import földgáztól való függetlenedést a zöld és low-carbon hidrogén alkalmazása révén. A Hy2Use nevet viselő második programban 13 tagállam vesz részt: Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Svédország. A tervek szerint a tagországok több, nagyléptékű elektrolízis üzem létesítését is tervezik, amelyek 2024-2026 között állnak majd üzembe, az egyéb innovatív technológiák pedig várhatóan 2026-2027 között.

A teljes projektportfóliót 2036-ig tervezik megvalósítani. Norvégia –, mint az Európai Gazdasági Térség tagja – szintén részt vesz a programban, két önálló projekttel. A tagállamok számára a Hy2Use keretében jóváhagyott 5,2 milliárd eurós állami támogatás mellett az összesen 35 projektből álló IPCEI projekt-portfolió további 7 milliárd euró vállalati befektetést generálhat, a résztvevő 29 vállalat részéről. Az innovatív technológiák korai alkalmazása meglehetősen kockázatos egy-egy tagállam vagy vállalat számára, emiatt ez az a terület, ahol az IPCEI által nyújtott, kivételes állami támogatási lehetőségek szerepe felértékelődik.
A 29 vállalati résztvevő mellett további nagyszámú, 160 külső partner, úgy mint egyetemek, kutatóintézetek, KKV-k is részt vesz a projektekben. Bár mindkét eddig jóváhagyott európai program a hidrogénértéklánc fejlesztését tűzi ki célul, a Hy2Use a hidrogén-infrastruktúrát és ipari célú hidrogén alkalmazásokat támogatja, míg az első program (Hy2Tech) a mobilitási szektor végfelhasználóira fókuszál.
Forrás: https://www.hfc-hungary.org
Cikkünk eredetileg a GyártásTrend magazin októberi számában jelent meg, amely ezen a linken olvasható.

