A lítium vitathatatlanul a legfontosabb elem a megújuló energiára való átállásában, többek között az elektromos járművek akkumulátorainak kulcsnyersanyaga. Az energiaügyi minisztérium célja pedig, hogy 2030-ra teljes mértékben belföldi forrásból származó lítiummal lássa el az országot. Ezért a geológusok aktívan kutatják az új lelőhelyeket. Az Egyesült Államokban mindössze egyetlen nagyszabású lítiumbánya üzemel, ezért az országnak importálnia kell a különbözetet. Az amerikai lítiumipar bővítése azonban rendkívül ellentmondásos, mivel a bányászat tönkreteheti a természeti környezetet, mérgező vegyi anyagokat oldhat ki, és megzavarhatja az őslakosok területeit.

A most felfedezett újabb lelőhely Pennsylvania állam Marcellus Shale nevű, földgázban gazdag üledékes kőzetrengetegén található. A geológiai alapot közel 400 millió évvel ezelőtt vulkáni tevékenység rakta le, és a vulkáni hamuból származó lítiumot tartalmaz. Szakértők szerint a mélyben lévő talajvíz hosszú időn keresztül feloldotta a lítiumot a kőzetekben, lényegében tálcán kínálva a könnyű kitermelést. A lelőhelyet úgy fedezték fel, hogy repesztéses technológiát (fracking) alkalmazva szennyvízet hoztak a felszínre, ami aztán elképesztő mennyiségű lítiumot tartalmazott.
A kutatók szerint a Marcellus-kőzet képes jelentős lítiumhozamot biztosítani a belátható jövőben. Apró szépséghiba, hogy a szennyvízből való kitermeléshez repesztéses technológia kell, amely nem igazán környezetbarát. Ugyanakkor a környezetvédelmi aggályok feltehetően háttérbe szorulnak, ha az a tét, hogy az amerikai gazdaság önellátóvá váljon lítiumból.
Forrás: Nature / Techxplore.com
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

