Becsült olvasási idő: 1 perc
Oroszország „mikrohullámú ágyút” fejleszt drónok ellen

Az új fegyverrel az ellenséges pilóta nélküli repülőgépek elektronikai rendszereit kívánják megsemmisíteni.

Egy állami tulajdonú, orosz hadászati cég „mikrohullámú ágyút” fejleszt drónok ellen, állítja a szintúgy állami tulajdonban lévő, Sputnik nevű orosz honlap nemzetközi kiadása. A fegyver hatótávolsága kicsit több mint hat mérföld, a hatósugara pedig 360 fok lesz. A harceszköz nem fogja elpusztítani a drónokat, a fejlesztők reményei szerint ugyanakkor hatástalanítani fogja a drónok és a precíziós robbanófejek „rádióelektronikáját”. Kérdés, hogy valós-e a kezelni kívánt probléma.

Vészjósló neveik (Ragadozó, Kaszás stb.) ellenére ugyanis a drónok nem igazán jelentenek veszélyt a légierőnek akárcsak az árnyékával rendelkező országokra. A lassú repülésre és bámészkodásra tervezett eszközök béna kacsák a modern vadászgépek számára, és a légvédelmi rakétákkal is kényelmesen le lehet szedni őket. A kisebbeket akár géppuskával is ártalmatlanítani lehet.

Nem mellékes szempont, hogy a pilóta nélküli repülőgépek rádióelektronikájának hatástalanításával valószínűleg a kamera és az irányítás is felmondja a szolgálatot, amivel így csak céltalanul lődörgő lövedékek válnak belőlük.

Az Egyesült Államok mostanában egyébként ugyancsak mikrohullámú fegyver fejlesztésére adta a fejét, az ő megközelítésük azonban más. Az USA rakétája az épületek elektronikáját célozza meg, és a komputerek, továbbá a rádiók „lefegyverzése” a feladata. Mindennek tükrében a jövő konfliktusai akár ki is merülhetnének abban, hogy épületek elektronikájának hatástalanítására kiküldött, amerikai drónok és drónellenes, orosz „mikrohullámú ágyúk” néznek farkasszemet egymással a csatamezőn. Ezzel kiegyeznénk.