Korábban nem tapasztalt, 25,54 százalékos hatékonyságú kereskedelmi méretű napelemet hozott létre egy SunDrive nevű ausztrál vállalat. A szegmensben zajló verseny intenzitását jól jelzi, hogy az előző csúcstartóhoz képest elkönyvelt 0,28 százalékos javulás fölöttébb tekintélyesnek számít.
A gyártó eredeti célja az volt, hogy a technológiát gazdaságosabbá tegye, és először alapvetően emiatt alkalmazott az elektromosság begyűjtéséhez ezüst helyett rezet a kísérleti berendezésben. A réz konkrétan 100-szor olcsóbb az ezüstnél, sokkal könnyebb hozzájutni, illetve újrahasznosítani is könnyebb. Az már szinte csak hab a tortán, hogy rekord hatékonyságot sikerült elérni az anyaggal.

Bár az eredmények rendkívül ígéretesek, a SunDrive pillanatnyilag még nem áll készen saját alternatív napelemeinek telepítésére. Az új cellákat tartalmazó első kereskedelmi méretű modul például várhatóan csak az idei év végén "látja majd meg a napvilágot", a paneleket előállító gyártósorok pedig 2023 első felében kezdhetik meg a működésüket. Amennyiben minden flottul megy, a rekord mindazonáltal gyökeres változásokat eredményezhet a szegmensben, ugyanis idővel a fotovoltaikus cellák gyártási költségének akár radikális csökkenését is előidézheti.
