Jamrik Levente
Becsült olvasási idő: 2 perc
Romokban Bulgária egykori büszkesége

A balkáni ország szocialista időszakában kizsaluzott legdrágább idolja ma az enyészeté.

A repülő csészealjra hasonlító emlékművet a bolgár állam alapításának 1300., a Dimitar Blagojev nevével fémjelzett bolgár kommunista párt 100., és a törökök feletti győztes Sipka-szorosi csata 90. évfordulója kapcsán 1981-ben avatták fel. Az akkor hatalmon lévő kormány az objektumot erre a történelmi, mindenki számára könnyen látható helyre, az 1441 méter magas Buzludzha-hegy csúcsára építtette.

Mivel úthálózatokat is ki kellett alakítani a környéken, az építkezés tetemes összegbe, 16 millió levába (akkori árfolyam mintegy 7 millió angol fontba) került. A Georgij Sztojlov tervezte „újkori megalit” az egyik legnagyobb építészeti beruházás volt a balkáni ország történetében.

A munka nagy részét a bolgár hadsereg és a kormány által támogatott építészek, szobrászok és festők végezték. A hét éven át tartó építkezésen közel hatezer ember dolgozott. Az itt tartott ünnepségek alatt számos bolgár és külföldi kommunista ikon, köztük Lenin, Marx és Sztálin néztek le a csarnok faláról az ünneplő emberekre, falfestmények és mozaikok formájában.

A nagycsarnok plafonját a legfőbb szovjet jelkép, a sarló és kalapács díszíti, ami még több jelképpel együtt ma is látható. Az épülethez tartozó 70 méter magas, trapéz alaprajzú torony mindkét oldalát egy-egy 12 méteres vörös csillag díszíti, amelyek egyenként is háromszor nagyobbak, mint a Kreml tetején látható pentagram. A lakott vidékekről távol eső helyszínre számos új utat is ki kellett építeni.

A hatalmas összegeket felemésztő építkezés csak nyolc évig hirdette a bolgár szocializmus fényes jelenét, 1989 óta az épületnek nincs gazdája. Az ezt követő évtizedekben a legfőbb menthető elemet, szobrokat és egyéb mozdítható tárgyakat elvitték Szófiába, majd a létesítmény-fenntartó magára hagyta az épületet.

A fosztogatók és a vandálok hamar rátalálták az őrizetlenül hagyott építményre. A gazdagon díszített, impozáns belső mára súlyosan megrongálódott, az is kérdéses, hogy helyreállítható lesz-e valaha. Ettől függetlenül az egész terem jelenleg is vörösben pompázik, a nagycsarnok plafonját pedig a legfőbb szovjet jelkép, a sarló és kalapács díszíti, és a felirat: „Világ proletárjai, egyesüljetek!”

2011 szeptemberében a bolgár kabinet átruházta az emlékművet a szocialista pártra, de ők sem tudnak mit csinálni vele. A Bolgár Szocialista Pártnak csak annyira futja az erejéből, hogy minden évben augusztus első vasárnapjára ide szervez egy találkozót, amelyen 30-40 ezer nosztalgiázó ember szokott részt venni. Az építmény környékén manapság lovak és tehenek legelnek.