GyártásTrend: Miért választottad a vegyészi pályát?
Simonics Renáta: A reáltárgyak iránt már általános iskolában érdeklődtem, a középiskolában a kémia komplexitása fogott meg. A matematikát jóval szárazabbnak találtam, a kémia viszont az egyik leggyakorlatiasabb tantárgy, hiszen segítségével a körülöttünk lévő egész világot leírhatjuk és megérthetjük. Tudom, hogy a gimnáziumban sokan úgy vélik, a kovalens kötésnek nem sok hasznát veszik majd, de én nagyon megszerettem és könnyen ment, így egyértelmű volt, hogy ezt a fakultációt választom. A végső lökést azonban az X-akták sorozat adta meg, nagyon inspirált Dana Scully karaktere, aki ugyan orvos volt, de megmutatta a bűnügyi szakértői pálya izgalmait. Én vegyészként terveztem a kriminalisztika felé orientálódni, és bár azóta az élet másfelé sodort, nem bántam meg, hogy így alakult.

GyT.: Miként jött be a "gázos vonal" az életedbe és hogyan kerültél az értékesítési területre?
S.R.: A Veszprémi Egyetemen viszonylag sokáig foglalkoztam levegőkémai kutatásokkal a Föld és Környezettudományi Tanszéken. Kutatási témám jellegéből adódóan viszonylag „magányosan“ végeztem a munkámat, hiszen elektronmikroszkópos módszerekkel vizsgáltam egyedi légköri aeroszol részecskéket, konkrétan egy besötétített szobában ülve 10x10 cm-es kis ablakon át.
Bár ez a világ nagyon érdekes, de be is szűkít egy nagyon speciális területre. Több emberi kapcsolódásra vágytam, azonnal megoldható feladatokra és kézzelfogható eredményekre. Egy viszonylag éles váltással kerültem a sales-es területre és lettem különleges gáz üzletkötő.
GyT.: Mit jelent az értékesítés ezen a speciális területen?
S.R.: Itt nem egy szokványos értékesítési feladatkörről beszélünk, hanem a műszaki értékesítés és a projektmenedzsment egy keverékéről. Ha itt nincs meg az elméleti tudásod, a szakmai hozzáértésed, a rendszerszemléleted, a problémamegoldó készséged, akkor nagyon hamar az ajtón kívül találhatod magad.
Ami engem leginkább vonzott a gázos vonalon, hogy rendkívül széles az a paletta, ahol a műszaki gázokat használják - autóipari motortesztek, gyógyszerek minőségellenőrzése, élelmiszervizsgálat, bűnügyi szakértés, drogvizsgálatok, időjárási ballonok felengedése, déli gyümölcsök érlelése, karbonszálak gyártása, őssejtek-ivarsejtek kriotárolása, üdítők palackozása, lézeres szemműtétek, csak néhány a szóba jöhető területekről. Közös bennük, hogy a gázok minden esetben valamilyen „segédeszközök“, reagensek vagy éppen közegek, viszont nélkülük nem működnének a folyamatok. Emiatt gyakran a felhasználók is kevesebbet tudnak róluk - és itt jön be a mi szaktudásunk, hogy minden alkalmazáshoz, minden területre megtaláljuk a megfelelő megoldást.

GyT.: Pályafutásod tudományos munkával indult, hiszen részese voltál egy nemzetközi kutatócsapatnak. Itt mivel foglalkoztál?
S.R.: Három éven keresztül vettem részt a Veszprémi Egyetem Könyezettudományi Doktori Iskolájának munkájában. Légköri aeroszolok kutatásával foglalkoztunk, olyan nanométeres részecskékkel, amik akár több napig is a légkörben maradnak és rendkívül nagy hatást gyakorolnak az időjárásra, az éghajlatra. Ezeket legtöbbször összegyűjtik és különféle analitikai módszerekkel vizsgálják, mi viszont elektronmikroszkóppal, egyedi részecske szinten kutattuk őket. Így sikerült azonosítani a csapattal egy teljesen új részecsketípust. Ebből született egy komoly publikáció, amely a diplomamunkám alapját is képezte, amivel két nívódíjat is nyertem.
GyT.: Mit jelent számodra a siker, mi motivál?
S.R.: Egyszer olvastam egy nagyon érdekes motivációs idézetet, miszerint „a siker nem egy eredmény, vagy megvalósított dolog, hanem egy belső érzés, amely elégedettséggel tölt el.“ Ezt kiegészíteném azzal, hogy akkor igazi a siker, ha az ügyfelet is elégedettséggel tölti el. Engem az tesz boldoggá, ha találunk egy olyan megoldást, amitől a partnerünk munkája könnyebb, hatékonyabb, szakszerűbb, sokszor akár gazdaságosabb vagy fenntarthatóbb is lesz. Kifejezetten szeretem a munkában, hogy folyamatosan jelen vagyunk szinte minden iparágban és látjuk a legújabb innovációkat, fejlesztéseket. Valójában sokszor 5-10 évre előre bepillanthatunk olyan technológiákba, amelyek ma még tesztelési/kutatási fázisban vannak, de a jövő meghatározó irányai lehetnek. Ilyen például a zöldhidrogén, a szén-dioxid leválasztás, a 3D nyomtatás robbanásszerű fejlődése, a tavaly magyar Nobel-díjjal elismert lézeres attoszekundumos kutatások, vagy akár a fúziós kutatások. Szerencsére hazánkban is nagyon komoly eredményeket érünk el ezeken a területeken, és mindenhol szükség van a gázokra is.

GyT.: Pályafutásod során melyek voltak a legemlékezetesebb projektjeid?
S.R.: Még az egyetemen sem gondoltam volna, hogy ennyire sokféle területen használják a gázokat, melyeket a levegőből választunk le (oxigén, nitrogén, egyes nemesgázok), vagy kémia reakciókkal állítunk elő (acetilén, hidrogén). Építettünk gázellátó rendszert hadiipari kutatásokban használt 3D nyomtatóhoz, hogy az egyes alkatrészek kinyomtatása időtől és tértől függetlenül bárhol megvalósulhasson. De kicsi magyar startup céggel is dolgoztunk, ahol olyan baktériumkoktélt fejlesztettek, ami képes rövid idő alatt lebontani az egyszer használatos műanyagokat.
A gázellátás menedzselésével segíthetünk olyan, a gazdaság zöldítését és a fenntartható energiagazdálkodást célzó kutatásokat is, amelyek például a hidrogén energiatárolóként való felhasználását célozzák meg. Ezeken kívül számos olyan laboratóriumi és ipari felhasználás van, ami nem számít ilyen újdonságnak, kifejezetten szakmai kihívásnak sem, de a fenti definíció szerint a sikert ezekben a projektekben is megélhetjük.
GyT.: Ipari értékesítési vonalon dolgozó nőként mennyiben más a helyzeted, mint férfi kollégáidnak?
S.R.: Nem tudok olyan esetet nagyon kiemelni, amikor a nemem hátrányt jelentett volna, néha akár még előnyömre is válik. Az én szakterületem a cégen belül is speciális, összesen négyen foglalkozunk a különleges gázokkal. A férfi kollégák úgy érzem hamar elfogadtak, de kicsit tovább tartott, hogy szakmai kérdésekkel is hozzám forduljanak. Ehhez bizonyítani kellett, de mindig is vonzott a sztereotípiák megcáfolása. Kifejezetten élvezem, ha nőiesen öltözhetek fel és közben szakértő tanácsokat adhatok az ügyfélnek a műszaki gázhálózatának megtervezésével kapcsolatban. És ugyanez igaz az ügyfelekkel kapcsolatban is, talán egyszer volt arra példa, hogy egy érdeklődő partner megkérdezte, át tudnám-e kapcsolni egy férfi kollégához… Ezt leszámítva soha nem éreztem azt, hogy ne tartanának egyenrangú partnernek. Összességében olyan kevés a nő műszaki területen, hogy kifejezetten örülnek egy szakmailag is kompetens női partnernek.
GyT.: A Messernél mennyire jellemző a nők jelenléte a szakmai területeken?
S.R.: Bár az üzletkötők között rajtam kívül mindenki férfi, de vannak azért rajtam kívül is nők, akik műszaki feladatokat látnak el, sőt akár igazgatói pozícióba is eljutnak. A Messernél globális szinten kifejezett cél a nők arányának növelése a vezetői pozíciókban, így lett az európai és amerikai operatív igazgatónk (COO) is egy-egy hölgy.
GyT.: Több mint tíz éve végzed ezt a munkát és még mindig érezhető a lelkesedésed. Milyen hosszabb távú karrierterveid vannak?
S.R.: Mindenképpen szeretnék még tanulni és továbbfejleszteni magam szakmérnöki vizsgával, akár a gázokhoz kapcsolódóan - ez a hároméves tervem.

GyT.: Mivel győznéd meg a nőket arról, hogy ne féljenek ipari területeken kipróbálni magukat?
S.R.: Én inkább arról győzném meg őket, hogy semmilyen területen ne féljenek kipróbálni magukat. Már csak az elmúlt 20 évben is nagyon sokat változott a világ: anno még egy volt kollégám arról győzködött, hogy ha nem veszem fel a férjem nevét, akkor engem senki nem fog komolyan venni az iparban. Ezt határozottan cáfolnom kell, erős szemléletváltáson ment át a világ e tekintetben is. A felkészültség és szakértelem mellett a női empátia, az egyensúlyra törekvés, az életből hozott ma oly divatos multitasking hozzáállás mind az előnyünkre válhat. Persze ez nem azt jelenti, hogy a férfiakban ezek a tulajdonságok ne lennének meg, de ők általában sokkal inkább eredményorientáltak, míg nekünk talán fontosabb az, hogy egy folyamat során végig mindenki elégedett legyen.
GyT.: Munkád mellett aktív életet élsz, a sporttal kapcsolsz ki?
S.R.: A munka és két kamasz gyerek nevelése mellett nagyon fontos, hogy töltekezzünk is. Én ezt elsősorban a sporttal, még inkább a természetben való sportolással teszem meg. Heti rendszerességgel futok, kosárlabdázok és járok funkcionális edzésre. Hétvégente olykor hosszabb kerékpártúrákra megyek, vagy a környező országok magasabb hegyeire mászunk. Tavaly én szerveztem meg a céges UltraBalaton csapatot, amivel kimondottan jó eredményt értünk el. A családom és időnként a kollégáim örömére is szívesen töltöm az időt a konyhában, a sütés-főzés már szinte a hobbimnak tekinthető. Nemrég jött be az életembe a meditáció, és két lábbal a földön járó vegyészként én magam sem hittem volna, hogy az élet minden területén - akár a sportban, akár a nyelvtanulásban - mennyire képes javítani a teljesítményt és milyen egyensúlyt, harmóniát teremt. És épp most készültem el a tavalyi év számvetésével, amiből kiderül, hogy 17 könyvet olvastam el. Gyakran ér is az a vád, hogy nekem 36 órából áll egy napom...
A GyártásTrend Tehetséges nők az iparban rovatának támogatója a Continental csoport.
