Olyan időket élünk, amikor nagyon sok vállalat szeretne visszamenni az időben és megtenni az energiahatékony működés előfeltételét jelentő digitalizáció első lépéseit. De sokan azonban a jelenben sem tudják, mit is jelent ez és hogyan is vágjanak bele. A Siemens berlini médianapján Peter Körte, a Siemens technológiai vezetője (CTO) bevezető előadásában beszélt a vállalat célkitűzéseiről, partneri együttműködéseiről és termékeiről, amelyek a digitalizációt segíthetik minden szintű érdeklődő számára.

Megérteni és alkalmazni a digitalizációt
Sokszor hallottuk már: a digitalizáció a kulcs korunk nagy kihívásainak megoldásához. De miről is szól az ipari digitalizáció? Mivel ennek megértése kulcskérdés, nemcsak az ipari vállalatok vezetői, hanem az őket az új technológiákról információkkal ellátó újságírók számára is, a Siemenst több mint 20 országból, Indiától Mexikóig hívott meg médiamunkásokat, hogy számukra érthetően és részletekbe menően elmagyarázza azt.
Az új technológiák segítségével kevesebbel többet tudunk elérni. Pontosabban: hatékonyabbak lehetünk kevesebb energiával, kevesebb munkával. A vállalkozások számára a digitális átalakulás lehetőséget nyújt arra is, hogy biztosítsák piaci pozíciójukat vagy egyszerűen csak talpon tudjanak maradni egy gyorsan változó és kihívásokkal erősen terhelt világban – ezeket már Peter Körte mondta nyitóelőadásában és a digitalizációt a következőképpen jellemezte: „Lényegében erről szól: A hardvert intelligenssé tesszük. Felszereljük a gépeket érzékelőkkel, csatlakoztatjuk őket a dolgok internetéhez, és mesterséges intelligenciát használunk, hogy intelligensé tegyük azokat. A valós és a digitális világot olyan élvonalbeli technológiákkal ötvözzük, mint a felhő- és edge computing, az adatelemzés és mesterséges intelligencia, a digitális ikrek és más szimulációs technológiák.”

Hogyan teszi egyszerűvé a digitalizációt a Siemens Xcelerator?
A nyáron elindult Siemens Xcelerator egy könnyen kombinálható, rugalmas és nyílt digitális üzleti platform, amely célja, hogy felgyorsítsa a digitális átállást, és megkönnyítse az ügyfelek, a partnerek és fejlesztők közötti interakciókat és tranzakciókat. A Siemens digitális üzleti platformján a vállalat ügyfelei gyorsan és hatékonyan hozzáférhetnek a legjobb digitális megoldásokhoz, a dolgok internetéhez (IoT) kapcsolódó hardver és szoftverportfólióhoz, a jelentős piaci partnerek ökoszisztémájához és az erre épülő piactérhez. Peter Körte beszélt arról is, hogy a platform indulása óta folyamatosan növekszik, egyre több lehetőséget kínálva ügyfeleinknek. A szolgáltatások bővítésének jegyében a vállalat saját alkalmazásainak elérhetővé tétele mellett, mint például a Railigent X és a Mobility Software Suite X partnerség révén bővíti azokat. Így például a Sustamize vállalat alkalmazása a globális szénlábnyom mérésében segít, az ESRI pedig a földrajzi információs rendszerek vezető szolgáltatójaként járul hozzá a digitális platformhoz. De új megoldásokat építettek be például a klímasemleges repüléshez, a ZONA és a gyártás prediktív karbantartásához is a Senseeye közreműködésének köszönhetően.

Building X – intelligens épületüzemeltetés a valós és a virtuális világ határán
A program második etapjában a Berlinbe meghívott sajtómunkások részleteibe menően megismerkedtek a Siemens digitális innovációival. A több csoportra osztott újságírókat a területet legjobban ismerő szakemberek avatták be az innovatív alkalmazások világába. A Siemens Xcelerator platform egyik első eleme a Building X, egy nyílt, holisztikus és platformalapú megközelítés, amely az épületek fizikai és digitális világát egyetlen felületen egyesíti. A legkorszerűbb natív felhőtechnológián alapul, és az épületadatokra analitikát és mesterséges intelligenciát alkalmaz.

Különböző felhasználási területeket fed le a fenntarthatóságtól az épületüzemeltetésen át a biztonságig, a védelemig és az épületkomfortig. Minderről már Thomas Kiessling a Siemens Smart Infrastructure CTO-ja beszélt nekünk. Példákon keresztül bemutatva, hogy egy létező vagy éppen tervezés alatt álló épület esetében a mesterséges intelligencia segítségével hogyan lehet az optimális üzemeltetésre vonatkozó adatokat kinyerni, elemezni, annak például energiahatékony működését monitorozni, és az adatok alapján optimalizálni. Az alkalmazás így egy épületüzemeltetési szakember számára lehetőséget ad adatvezérelt döntések meghozatalára az épületüzemeltetéssel kapcsolatban, szinte bárhol és bármikor. Míg egy energiahatékonysági szakértő, a rendszer használatával értékelni tudja az épületek energiahatékonyságát, a működtetés költségeit és például annak karbonlábnyomát.
Összefoglalva a Building X az épületeket intelligens, interaktív és adaptív üzleti eszközökké alakítja. Értéket teremt az ügyfelek épületadataiból, és mesterséges intelligencia segítségével növeli az épületek teljesítményét. Legnagyobb előnye, hogy a különböző területek szakemberei számára közösen elérhető platformon tudja vizuálisan megmutatni az adatokat, így támogatva a közös munkát, tervezést, üzemeltetést.
Az Ipari metaverzum kapuit döngetik
A Siemens berlini útjának szinte mottójává vált a valós és a virtuális világ összekapcsolása, erről szól a digitális ikrek alkalmazása például gyártóüzemek tervezésénél, építésénél. Az így létrejövő digitális szimuláción belül a mérnökök egy ipari „metaverzumban” tudnak mozogni, dolgozni a részben már valós, részben virtuális elemek kombinációjából létrejövő térben. Lehetőségük van a vizualizáció mögött meglátni az azt létrehozó adatsorokat - ahogy például Neonak a Mátrixban - és így virtuálisan letesztelni egy adott technológiát, mielőtt azt a valós világban, nagy költségek árán létrehoznák.

Nem véletlen, hogy az autógyártásban a digitális ikrek ma már széles körben alkalmazott technológiája révén, a Siemens első ipari metaverzuma Magyarországon, a BMW debreceni gyáránál valósul meg, a videókártyáiról ismert NVIDIA partnersége mellett. Erre azért is szükség van, mert a német autóipari vállalat a jövő év végéig 13 teljesen elektromos gépjárműtípust kínál majd a vásárlóinak, így változtatnia kell a gyártási környezeten és folyamatokon. Mindez alapos tervezést igényel, amelyben nagy szerepe van a digitalizációnak. Az új üzem 2025-ben kezdheti meg a termelést, így a modellezést támogató Siemensnek és az NVIDIA-nak is feszített munkára van szüksége, ami Jerának Tamásnak, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatójának írásából derül ki.
Peter Körte Berlinben a technológia kapcsán elmondta azt is, hogy jelenleg sok vita folyik arról, hogy az ipari metaverzum valóban mi lesz és hogyan fog megvalósulni. A Siemens szempontjából ez egyszerűen a digitális iker technológia természetes továbbfejlesztése lesz. „Biztosak lehetünk benne, hogy a ma fejlődő és konvergáló technológiái nemcsak azt fogják megváltoztatni, ahogyan az emberek vásárolnak, játszanak vagy dolgoznak. Megváltoztatják majd a vállalkozások innovációs, együttműködési és gyártási módját is. Ahogy az internet kezdeti időszakában, most sem tudjuk megmondani, hogy mindez pontosan hová fog vezetni. De mi a Siemensnél részesei leszünk ennek az útnak. Mert számunkra ez a virtuális világ a Siemens mai tevékenységének evolúcióját jelenti”.

