hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Texasban építik meg a zöldhidrogén-termelés fellegvárát
A létesítményben évi több mint 2,5 milliárd kilogramm zöld hidrogént állítanak majd elő.

A maga nemében rekord méretű zöldhidrogén-termelő komplexumot létesítenek Texasban. A Hydrogen City nevű létesítmény 60 gigawatt nap- és szélenergia hasznosításával évi több mint 2,5 milliárd kilogramm zöld hidrogént fog előállítani. A megtermelt gáz nem azonnal kiközvetített hányadát a Piedras Pintas sókupolában kialakított, föld alatti tárolóbarlangokban fogják elraktározni az operátorok. 

A Green Hydrogen International (GHI) által tervezett projekt megvalósítására több szakaszban kerül sor.

A 2 GW teljesítményű zöldenergia-termelő infrastruktúrát és kettő tárolóbarlangot tartalmazó első szekció várhatóan 2026-ban kezdi meg a működését.

Forrás: GHI

A GHI szerint együttvéve több mint 50 hidrogénkészletező barlang alakítható ki a helyszínen, amelyek összesített energiatároló kapacitása akár a 6 terawattórát is elérheti. Ezek a barlangok a fejlesztés létfontosságú részét képezik, ugyanis a nap- és szélenergia-termelés ingadozása mellett is garanciát jelentenek arra, hogy az ügyfelek hidrogénellátása zavartalan marad.

Magát a gázt egyébként első lépésben, csővezetékeken keresztül a közeli Corpus Christibe és Brownsville-be fogják átirányítani az erőműből, ahol zöld ammóniává, illetőleg rakéta-üzemanyaggá konvertálják majd az anyagot.

(Forrás: New Atlas)