hero
Becsült olvasási idő: 2 perc
Törökország regionális hatalom lesz

Törökország valószínűleg fontos regionális hatalom lesz 2030-ra, de nem tudni, hogy az Európai Unió (EU) tagjává válik-e - adta hírül egy frissen közzétett jelentésre hivatkozva a Hürriyet című török napilap hírportálja.

A Globális Trendek 2030 című jelentés szerint folytatódni fog a török állampolgárok, a török főváros és az intézmények világgazdaságba, illetve a társadalmi közösségbe történő beilleszkedése. Törökország kapcsolata az EU-val és közvetlen szomszédjaival mélyebbé és szorosabbá válik - hangsúlyozta az Európai Parlament megbízásából a Biztonsági Tanulmányok Európai Uniós Intézménye (EUISS) által készített riport.

Ankara globális szerepe attól a képességétől függ, hogy képes-e érvényesíteni érdekeit az olyan nemzetközi csoportokban és államközi szervezetekben, mint például a NATO, a legerősebb nemzetgazdaságokat tömörítő G20 csoport vagy az Iszlám Konferencia Szervezete. A jelentés ugyancsak ide sorolta Törökország esetleges uniós csatlakozását, noha megjegyezte; nehéz lenne előre jelezni, hogy Törökország 2030-ig csatlakozni fog-e az EU-hoz, mivel támogató és gátló tényezők egyaránt közrejátszanak a folyamatban.

A riport szerint Ciprus megosztottságát jelentősen mérsékelhetné Ankara és Brüsszel közeledése, ám a török bővítéssel járó nehézségek folytatódhatnak, s a ciprusi kérdés megoldása még problémásabbá válik. A dokumentum azt sugallja, hogy Törökország teremtsen egyensúlyt nemrég felfedezett közel-keleti szerepe és az EU-val, Oroszországgal, Közép-Ázsiával, a Kaukázussal és az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatainak hangsúlyozása, valamint az Ázsia egyéb térségeivel, Afrikával és Latin-Amerikával kialakult kapcsolatai között.

A jelentés hangsúlyozza: Ankara bizonyára szeretne különböző országokkal együttműködni azért, hogy érvényesítse érdekeit a Közel-Keleten, ám ez aligha lehet alternatívája az EU-integrációnak. A jelenlegi tendenciák alapján Törökország továbbra is megőrzi, sőt megerősíti demográfiai, gazdasági, területi és katonai értelembe vett középhatalmi státusát - mutat rá a jelentés.

Egyúttal arra buzdítja Ankarát, hogy e státus megtartása érdekében fordítson figyelmet a legjelentősebb problémák, mint például a kurd és örmény követelések, jogi kérdések, az energia-függőség és a környezetvédelmi szempontból fenntarthatatlan fejlődési modell kezelésére - olvasható a dokumentumban. A jelentés szerint 2030-ra nem lesz egyetlen uralkodó világhatalom; az Egyesült Államok és Kína lesznek a legbefolyásosabb szereplők.

A jelentés ezen felül a gazdasági erő súlypontjának eltolódását jósolja elő Ázsia irányában, ahol Kína a globális hazai össztermék (GDP) 19 százalékát adja majd, India pedig tovább erősödik. Oroszország és Japán viszont elveszíti azt a nagyhatalmi státust, amelyet a XX. században élvezett.