hero
GyártásTrend |

Forrás:

Nature

Rovat:

Medtech
Becsült olvasási idő: 1 perc
Tudósok bőrsejtekből emberi petesejteket állítottak elő

A technológia egy napon azoknak is segíthet, akiknek nincsenek petesejtjeik.

A portlandi Oregoni Egészségtudományi Egyetem a világon először bőrsejtekből hozott létre emberi petesejteket, úgy, hogy emberi bőrsejtekből kinyert DNS-t ültettek egy petesejtbe, és aztán ezt termékenyítették meg spermával.

A kutatók már sikeresen előállítottak ilyen fontos sejttípusokat számos állatfajból, többek között pandákból is. Az emberi petesejtek és spermiumok előállítása azonban eddig nem sikerült.

A klónozás során alkalmazott technika, megtermékenyítéssel és egy kis kémiai ösztönzéssel kombinálva, arra késztette az emberi bőrsejteket, hogy olyan petesejteket termeljenek, amelyekből korai emberi embriók keletkezhetnek – számoltak be a kutatók szeptember 30-án a Nature Communications folyóiratban.

Az üres petesejttel egyesített emberi bőrsejteket egy meiózis nevű folyamat során arra késztették, hogy kromoszómáik felét kilökjék. Ezáltal funkcionális petesejtekké váltak, amelyek korai embriókat tudtak kialakítani. A funkcionális petesejteknek egészen pontosan 9 százalékából lett blasztociszta, ami nem túl magas arány, de azt bizonyítja, hogy a módszer működhet.

A technológia egy napon talán kezelni tudja majd azoknak a nőknek a meddőségét, akiknek életkoruk, korai menopauza vagy korábbi rákkezelések miatt már nincsenek petesejtjeik. Az azonos nemű férfi párok is felhasználhatják ezt a technikát, hogy potenciálisan olyan gyermeket szüljenek, aki genetikailag mindkét partnerhez kapcsolódik.

Forrás: Science News

Kép forrása: Tim Vernon / Science Source