hero
GyártásTrend |

Forrás:

MTI
Becsült olvasási idő: 1 perc
Újfajta vasbeton elemeket fejlesztettek

Nagy teljesítményű feszített vasbeton főtartókat fejlesztett a Ferrobeton Zrt. - közölte a beton- és vasbetonelemeket gyártó cég az MTI-vel.

A cég közleménye szerint az 591 millió forintból megvalósult fejlesztéshez a Széchenyi Plusz Programból 297 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaptak. A kutatás-fejlesztési projektben két nagy teherbírású tartószerkezet-családot hoztak létre: az egyik "I" keresztmetszetű, a másik egy Kelet-Európában egyedülálló "U" keresztmetszetű hídgerendákból áll. Az új szerkezeti betonelemek fajsúlya 15 százalékkal könnyebb a hagyományosnál. Az új fejlesztésű elemek elsődleges felhasználói az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), valamint a Magyar Államvasutak (MÁV) lehetnek a közlemény szerint.

Az 1992-ben alapított vállalatnál az MTI kérdésére elmondták, hogy az első ilyen hídgerendákkal tervezett építési tervek 2026-2027-ben készülhetnek el, majd a tervezett építmények leghamarabb 2027-ben épülhetnek fel. Így a fejlesztésből árbevételük is legkorábban akkor lehet majd.

Elsősorban magyar építési piacra vezetnék be az új termékcsoportokat és technológiát, majd az első magyar referencia beépítést követően megvizsgálják, hogy a környező országokban milyen feltételekkel vihetnék piacra azokat.

A Ferrobeton Zrt. a szerkezet- és gyártmánytervezéstől a gyártáson és szállításon át a komplett szerkezetépítési munkák kivitelezéséig nyújt szolgáltatásokat. Gyártanak híd-, hálózat- és útépítési elemeket, gerendákat, pilléreket és lakossági termékeket is. Az online elérhető adatok szerint 2024-ben a Ferrobeton Zrt. nettó árbevétele 16 milliárd forint, adózott vesztesége 2,3 milliárd forint volt, míg 2023-ban nettó árbevételük 31 milliárd forintot, adózott nyereségük 4,7 milliárd forintot tett ki.

Forrás: MTI

A borítókép illusztráció, forrás: FERROBETON Zrt.