Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Volfrámötvözettel vonhatják be a fúziós reaktorokat

Az újonnan kifejlesztett anyag egyelőre a rendkívül magas  sugárzási szinttel szemben is ellenállónak tűnik.

Minden más magas sugárzási környezetben vizsgált anyagnál erősebb ötvözetet fejlesztettek ki az amerikai Új-Mexikó állambeli Los Alamos Nemzeti Laboratórium tudósai. A projekt vezető kutatója, Enrique Martinez Saez szerint soha nem találkoztak még olyan anyaggal, amely károsodás nélkül bír ki egy akkora sugárzási szintet, mint amekkorát az újdonsült, magas entrópiájú (négy vagy több kémiai elemből álló) ötvözetük képes átvészelni. Egy kvaterner nanokristályos volfrám-tantál-vanádium-krómötvözetről beszélünk. Az atompróba tomográfiás vizsgálat azt mutatta, hogy erős sugárzásnak kitéve az anyag elemi szintű struktúrája megváltozik – minden bizonnyal ezen átalakulásának köszönheti rezisztenciáját.

Ha valamikor végre sikerül egy működőképes fúziós erőművet létrehozni, a reaktora elméletileg a legtöbb anyag számára barátságtalan hely lesz. Amellett, hogy a magfúziónak helyet adó vákuumtartály egy részének irgalmatlanul forró plazmával kell majd érintkeznie, elektromosan töltött és semleges részecskék bombázását is el kell viselnie. A potenciálisan megépített fúziós reaktorok belsejének védelméhez a későbbiekben a volfrám jelentősen hozzájárulhat, de gigászi mennyiségű sugárzásnak kitéve az anyag önmagában jelentős roncsolódást kénytelen elszenvedni. Egyéb elemekkel karöltve (ötvözetként) azonban egyelőre dacolni látszik a kísérletekben előidézett embertelen körülményekkel.