hero
GyártásTrend |

Forrás:

MOL-csoport
Becsült olvasási idő: 1 perc
Elindult a termelés a régió legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-üzemében

A MOL százhalombattai finomítójában megkezdte a termelést Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme. A létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöldhidrogént állít itt elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel. Így 25 000 tonnával – kvázi 5400 átlagos autó éves szén-dioxid-kibocsátásával – csökkenti a Dunai Finomító szén-dioxid-kibocsátását. A lépés összhangban van a MOL-csoport SHAPE TOMORROW elnevezésű vállalati stratégiájával, amellyel a vállalat fenntarthatóbbá, versenyképesebbé és önellátóbbá teszi a régiót.

A MOL-csoport áprilisban adta át új százhalombattai üzemét, amelyben az amerikai Plug Power 10 MW-os egységével állít elő évente mintegy 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöldhidrogént. Az elmúlt időszakban végrehajtották az üzem termelésbe állításához szükséges feladatokat: többek közt elvégezték a szükséges nyomáspróbákat, a folyamatirányító rendszer ellenőrzését, az elektrolizáló cellák behelyezését és bekötését a rendszerbe, valamint üzembe helyezték a vízkezelő rendszert is. 

Tarts velünk a zöldhidrogén világába!

A Plug Power elektrolizáló berendezése megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre. Így egyáltalán nem képződik környezetszennyező melléktermék, sőt 1 tonna hidrogén előállításával 8-9 tonna tiszta oxigént is termel az üzem. Az amerikai cég innovatív és megbízható technológiát kínált a MOL számára: a tiszta hidrogén előállítására optimalizált hidrogéngenerátorok alkalmazásában közel 50 éves működési tapasztalat áll rendelkezésre.

„A zöldhidrogén tiszta és sokoldalú energiaforrás, amelyet ma még az üzemanyaggyártásban használunk fel karbonlábnyomunk csökkentésére, de terveink szerint hamarosan már közvetlenül a közlekedési szektorban is találkozhatunk vele. A zöldhidrogén előállítása és felhasználása innovatív módon segíti az okos zöldátmenet megvalósítását, amely a MOL stratégiájának alapvető célja. Százhalombatta után Pozsonyban és Rijekában is tervezünk hasonló üzemet, amelyek közül az utóbbi 2026-ban kezdheti meg működését” - mondta Horváth Ádám, a MOL-csoport Új és Fenntartható Üzletágak Igazgatója. 

A 22 millió euróból készült új üzem több mint 25 000 tonna szén-dioxiddal csökkenti a Dunai Finomító karbonlábnyomát évente. Az új technológiával fokozatosan kiváltható a földgáz-alapú gyártási eljárás, amely jelenleg a MOL-csoport teljes szén-dioxid-kibocsátásának egyhatodát teszi ki.