A Havanna-szindrómát először 2016-ban észlelték az Egyesült Államok kubai nagykövetségén. A dolgozók többek között elviselhetetlen fejfásáról, émelygésről, memóriazavarokról, más esetekben halláskárosodásról számoltak be. A rejtélyes betegség több mint ezer amerikai hivatalnokot érintett a világ minden pontjáról, és csak őket. Kuba mellett többek között Vietnamban, Indiában és Ausztriában is azonosítottak eseteket.
A furcsa betegséget évekig tartó vizsgálat és vita követte, melyben a CIA is megszólalt. Szerintük „rendkívül valószínűtlen”, hogy egy irányított energiafegyver okozhatta a megbetegedéseket. Tavalyi jelentésükben arról írnak, hogy a tünetek nagyrészt környezeti tényezőkkel, valamint hagyományos, az áldozatoknál korábban nem azonosított betegségekkel magyarázhatók.
Ehhez képest a titkosítás alól a múlt héten feloldott jelentés éppen ennek az ellenkezőjét állítja. Az amerikai kormány által kifejezetten a Havanna-szindróma jelenségének a feltárására felállított Intelligence Community Experts Panel on Anomalous Health Incidents nevű bizottság 153 oldalas jelentésében (IC jelentés) határozottan amellett foglalt állást, hogy a tüneteket valamilyen mikrohullámú fegyver válthatta ki. Noha a jelentés elismeri, hogy erősen hiányosak a rendelkezésre álló információk, a megbetegedések körülményei egy irányba mutatnak.
Az IC jelentése szerint a betegség csak amerikai diplomatákat érintett a nagykövetségeken. Másodszor, az orvostudomány eddig nem találkozott egyetlen hasonló esettel sem. Harmadszor, a tüneteknek pont ilyeneknek kellene lenniük, ha azt egy elektromágneses fegyverrel követnék el. A jelentés készítői szerint az elektromágneses energia, különösen az impulzusjelek a rádiófrekvenciás tartományban, olyan tüneteket okoznak, mint a rejtélyes megbetegedés. Ráadásul egy ilyen eszköz akár több tízezer méterről is üzemeltethető lenne alacsony energiaveszteség mellett. Továbbá meg lehet építeni kereskedelmi forgalomban kapható alkatrészekből is, az energiaellátása pedig az elektromos hálózatról vagy akár akkumulátorokkal is biztosítható lenne.
A jelentés továbbá kizárja az ionizáló sugárzás, a vegyi és biológiai anyagok, a környezeti tényezők vagy a tömeges pszichózis lehetőségét is. Mark Zaid, a Havanna-szindróma néhány áldozatának képviselője szerint, a jelentés azt mutatja, hogy a kormány egyértelműen titkol valamit. „Az amerikai kormány eltitkolja a bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy mi ez a betegség. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy ezeket az eseményeket vagy külföldi szereplők követték el, vagy egy szörnyen félresikerült kísérletről van szó” – mondta. Arról, hogy miért most és kik oldották fel a jelentés titkosított részeit, nincs információ. Valószínűleg az amerikai kormány valamely szerve léphetett, hiszen a kormány hozta létre a vizsgálóbizottságot még 2016-ban.
Forrás: New York Times /Gizmodo /Salon
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

